Nožnicovoruký Michael (1958 - 2009)
Biografie
Napísal Ján "JohnnyD" Dráb   
Utorok, 30 Jún 2009 15:32

Príbeh Michaela Jacksona je zrkadlom modernej spoločnosti, je odrazom jej vzostupov a pádov, ľudskosti i chladnokrvnosti. Pointou toho celého príbehu ale je, že to nie je žiaden film ani kniha a že v pozadí tejto reflexie popkultúry bola jedna osamelá ľudská bytosť.

Ľudia sa radi dívajú ako sa „jeden z nich“, „obyčajný človek“, stane slávnym. Ale tie hviezdičky z ľudu sú publiku dobré, len pokiaľ sú „tak trošku“ lepšie ako ľud. A to bola „chyba“ Michaela Jacksona: z malého černošského chlapčeka sa stal génius, nedostižný, dokonalý ... a excentrický. Čím viac si to mohol u ľudí pokaziť?

Život Michaela Jacksona je príbehom davovej psychózy, nevídanej, polarizujúcej a odporne ničiacej. Buď ho v dané obdobie každý miloval, alebo každý nenávidel.

Posledné roky života Michaela Jacksona boli len umelými bulvárnymi škandálmi vytvorenými pre zákazníkov, boli to roky vykonštruovaných súdnych procesov, nechutných vtipov na jeho adresu, roky ponižovania, prenasledovania a agresívnej davovej psychózy. Bol vydedencom, najosamelejšou bytosťou na svete, nikto sa k nemu nechcel priznať.

A prišla jedna noc a do celého sveta sa rozšírila správa, že Kráľ popu zomrel. V momente sú novinové stánky, televízie i internet zaplavené obdivom k Michaelovi Jacksonovi, jeho albumy sa vykupujú v neskutočných množstvách, ľudia po celom svete vypisujú, čo pre nich Jacko znamenal a ako ho zbožňovali...

Znie to ako hra, ako sociálna štúdia, ako štatistika. Ako výskum o tom, akým stádom oviec je ľudstvo, ale je to niečo viac. Je to príbeh jednej skutočnej ľudskej bytosti, ktorej život si pre svoju dekadentnú zábavu z ľudskej tragédie prisvojila spoločnosť. Nech sú to aj milióny, nikto nemá právo na to, čo spravili Michaelovi Jacksonovi.

Neviem, či mám byť šťastný, alebo zhnusený z tých všetkých oslavných článkov o Michaelovi Jacksonovi, z tých hviezdičiek, ktoré zrazu hovoria, aký vplyv na nich mal a z tej celej show. Teší ma, že sa mu konečne dostalo zadosťučinenia, ale hneď potom si spomeniem na tých predošlých desať-dvadsať rokov, ako mu všetci systematicky ničili život, ponižovali ho, vysmievali sa mu a nikto sa ho nezastal. Ako ho vytlačili na okraj spoločnosti, ako sa musel ukryť vo svojom sídle, ako ranili jeho rodinu a jeho deti ... a dohnali ho až ku smrti. Michael Jackson musel umrieť, aby sa k nemu správali ako k človeku.

Nie, nie som šťastný, je mi z toho celého zle.

Michael Jackson je Nožnicovorukým Edwardom tohto sveta. Nevinný, dobrák, ktorého zneužila spoločnosť a odhodila na smetisko, aby si nakoniec mohla slávnostne chytiť jeho rukavicu. Rozdiel je len v tom, že Michael Jackson bol skutočnou ľudskou bytosťou z mäsa a kostí. A s citmi.

Kráľ je mŕtvy – a to my sme ho zabili!