Zomrel Dennis Hopper (1936 - 2010)
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Nedeľa, 30 Máj 2010 07:18

29. 5. 2010 zomrel americký herec, režisér a scenárista Dennis Hopper (Bezstarostná jazda, Krajina mŕtvych).

Čakal som to. Všetci sme to čakali. Odkedy svet obleteli fotky drasticky rakovinovo vychudnutého hollywoodskeho veterána (*17. 5. 1936 v Dorotkinom Kansase/USA), ktorý si v živote preskákal veľa drog, žien (bol päťkrát ženatý) a filmov, bola to otázka času. Napriek tomu sa ani, vážiaci 50 kíl, neutiahol do súkromia. Snažil sa chodiť medzi ľudí (začiatkom tohto roka dostal „Hollywoodsku hviezdu“) a hrať (jeden z posledných, kto mu dal ponuku, bol producent Quentin Tarantino v motorkárskej Pekelnej jazde).

Priznám sa, že som Dennisa Hoppera nijak zvlášť nemusel. Nepáčil sa mi ani vo filmoch, ktoré sa mi páčili (Nebezpečná rýchlosť). Neuznávam ľudí, ktorí sa snažia presláviť počtom zatknutí.

U Hoppera bola situácia o to horšia, že volil mimoriadne zlé scenáre. Na jednu kultovú road movie klasiku, fantastickú Bezstarostnú jazdu, pripadalo desať béčok.

No i ku koncu, kedy zúfalo hral v siedmych filmoch ročne („pecky“ ako Vrana 4: Pekelný kňaz či Profesionál so Seagalom), sa našli skvelí režiséri, ktorí to s ním nevzdali (v Romerovej Krajine mŕtvych parodoval Georgea W. Busha).

Špecializoval sa prevažne na záporné, zvrhlé a chlipné kreatúry (Modrý zamat, Red Rock West, Vodný svet, Iáson a argonauti, Hra o výkupné). Bol dvakrát nominovaný na Oscara: za najlepší mužský herecký výkon v podpornej úlohe (Hráč z Indiany s Geneom Hackmanom) a za najlepší scenár k Bezstarostnej jazde, ktorý napísal s kamarátom Petrom Fondom. Hovorí sa ale, že v skutočnosti scenár napísal Terry Southerne a Hopper s Fondom sa k nemu pripísali, hoci nevymysleli ani čiarku. Nominovaní každopádne boli všetci traja.

Dennis Hopper s hraním začínal v päťdesiatych rokoch 20. storočia (Rebel bez príčiny). Spočiatku vyhľadával exkluzívnu spoločnosť špičkových filmárov (Coppola), snímok (Apokalypsa, Frajer Luke) a hercov (Newman, Brando).

Ako režisér svoj bezstarostný debut neprekonal, ale občas ešte režíroval (Farby s Robertom Duvallom a Seanom Pennom). No taká Hra s ohňom s Jodie Fosterovou bola taká zlá, že sa pod ňu radšej podpísal „pseudonymom nevydarených filmov“ Alan Smithee.