Zomrel Dan O´Bannon (1946 - 2009)
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Utorok, 22 December 2009 08:29

Priemerný divák ho nepoznal, ale práve Dan v 70. rokoch 20. storočia pomáhal stvoriť kultový sci-fi horor Votrelec. Prequelu, ktorý údajne na rok 2011 chystá znova Ridley Scott, sa už nedožil.

Dan ako scenárista debutoval americkým sci-fi Johna Carpentera Temná Hviezda/Dark Star (na ňom sa podieľal aj ako strihač a tvorca špeciálnych efektov, plus si v ňom dokonca aj zahral). Nízkorozpočtová snímka býva pokladaná za predchodcu nákladného Votrelca. Ten priletel o 5 rokov neskôr a na jeho slizkom scenári Dan spolupracoval s kolegom Ronaldom Shusettom. Hoci sa votrelecký príbeh v nasledujúcich rokoch bohato rozrástol (zatiaľ tri pokračovania a 2x crossover), Dan sa oficiálne už na žiadnom nepodieľal.

Hoci svoju prácu na klasickom Votrelcovi nikdy neprekonal (no skvelým Total Recallom Paula Verhoevena sa mu to TAKMER podarilo), neprestal s písaním drsných hororov (Návratom živých mŕtvych zároveň debutoval ako režisér), ako je napríklad solídny (troška zombícky) horor Mŕtvi a pochovaní.

Americký režisér a scenárista Daniel Thomas O´Bannon bol od r. 1986 ženatý s Diane Louise Lindleyovou. Narodil sa 30. 9. 1946, zomrel 17. 12. 2009.