Zomrel David Carradine (1936 - 2009)
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 05 Jún 2009 11:45

Zomrel herec David Carradine (Bill z KILL BILL 1 - 2).

David Carradine sa narodil 8. 12. 1936 v Hollywoode. Pochádzal z umeleckej rodiny – herectvu sa venoval jeho otec John aj mladší bratia Keith a Robert. Hoci David bol pracovitý herec a niekoľkokrát spolupracoval s mimoriadnymi režisérmi (Martin Scorsese, Ingmar Bergman, Robert Altman, Quentin Tarantino) a skúsenými remeselníkmi (Walter Hill, John Badham), práve kvôli častokrát zbytočne prehnanému množstvu snímok si na konto pripísal desiatky filmov, ale na kvalitu v nich nepozeral (VTÁK NA DRÔTE, VOSKOVÉ MÚZEUM 2 – STRATENÍ V ČASE a video krvák KUKURIČNÉ DETI 5: POLE TERORU patrili ešte k tým vydarenejším). Najviac ho preslávil dobrodružný seriál „Kung Fu“, kde stelesnil krajinou putujúceho melancholického bosého muža, používajúceho východné bojové umenia skôr ako filozofiu, než ako spôsob niekomu zlomiť nohu (seriál z rokov 1972 - 1975 sa v rokoch 1993 - 1997 dočkal pokračovania).

I v civilnom živote bol 185 cm vysoký Carradine vyznávačom bojových umení. Okrem herectva sa venoval produkcii a réžii. Kedysi na alkohole a drogách závislý David miloval hudbu, bol päťkrát ženatý a napísal niekoľko kníh. Svet filmu ho - okrem Taranina - nikdy naplno nedocenil.

Jeho životná filmová rola prišla v roku 2003 a ponúkol mu ju Tarantino, vyznávač zašlých talentov, ktoré s chuťou vo svojich pop-kultúrnych hitoch oživoval. Pekelne charizmatického filozofa Billa môžeme vnímať ako symbolickú krásnu bodku za hojnou kariérou celoživotného bojovníka.

David Carradine, ktorého životná filozofia nesedela každému a zrejme i preto sa nikdy nestal plnohodnotnou hviezdou, sa obesil v hotelovej izbe 4. 6. 2009 v Thajsku.

„Kedy sa najbližšie uvidíme?“ – „To je moja obľúbená soulová pesnička zo sedemdesiatych rokov.“