List Jurajovi Mokrému
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 23 Október 2009 06:29

Nazdar Juraj! Je medzi nami štvorročný rozdiel, tak snáď dovolíš familiárny tón. Ja som Ivan. K napísaniu tohto listu ma vedie obava, či Juraj Mokrý ešte je Juraj Mokrý. Asi už úplne nie, ale myslím si, že ešte byť môže.

Juraj, ja nie som žiadny Tvoj giga fanúšik. Ale na rozdiel od niektorých „akože skalných“, som Ťa videl vo všetkom. Jožo Pročko, Oravská televízia, tie relácie o vynálezoch (či čo to bolo, začínalo to na C) a filmoch, rosničkár, hosťovanie v istej „cenovej“ šou s Michalom Hudákom (doteraz som nezabudol na znechutený pohľad Patrika Š., keď ste spievali o „pominuteľnosti televíznych hviezdičiek“)...

Myslím si, že máš talent. Pravda, svojrázny a v malej konzervatívnej krajine skôr na príťaž. Niekomu pripadáš skvelý, inému trápny. Možno by sme sa mohli zhodnúť na slove kontroverzný – čo ty na to? Áno, máš pravdu. Je to smiešne. Kontroverzný je Robert Rosenberg a politici, ktorí chcú zakázať potraty. Že si za takého pokladaný aj ty, chalan z Bojníc, znamená, že nás na Slovensku ešte čaká dlhá cesta.

Vieš, dokedy som ťa mal rád? Kým si bol neposedný grázlik. Nepáčil si sa každému, nesedel si na troch stoličkách a ak to nebolo nutné z etických dôvodov, nikomu si nedovolil (ani sebe), aby Ťa cenzuroval. Bol si drsný, drzý, neželaný hosť do domu. Ale kto z tých necharizmatických manekýnov a v hlave vyprataných bárbin ponúkol niečo lepšie? Len samá falošná skromnosť a zle predstieraná slušnosť. Jedni na teba kydali, druhí ťa obdivovali. Potiaľto všetko v poriadku; ako hovorí RÓBERT, ktorý je mi dodnes dlžný honoráre za články, Ivan vždy sú reakcie dobré aj zlé, ako na všetko na svete. Potom sa Ti ale stala strašná vec. Chcel si sa zapáčiť všetkým. Preboha, to mal byť tiež vtip?!

Áno, narážam na ten nešťastný tanec a tú patetickú reklamu (a to som plakal na dvadsiatich reprízach Titanicu). Zrazu si podával ruky tým, z ktorých si si dovtedy robil takú srandu, že ju dodnes nepochopili. Kam sa podel podvratný čertík, ktorý mal na smiech kravaťákov?

Možno si povieš „Olala, tomu Tronovi by sa nepáčilo, ani keby som sa na hlavu staval“. Možno by si dodal „čo som mal to počasie moderovať do 50-ky?“.

Nemal. Keď si ako psychiater nastúpil do Ordinácie v ružovej záhrade, uznanlivo som kýval hlavou. Komici vždy boli špičkoví „vážni“ herci. John Cleese – Frankenstein. Jim Carrey – Muž na Mesiaci. Toto si zvládol a chcem veriť, že si to uvedomuješ a že si uvedomuješ aj to, čo bolo predtým a vyvodíš z toho závery, dôsledky a rozhodnutia. Pretože raz ti niekto ušije kvalitný komediálny program. Dovtedy sa drž.

Ivan Kučera

P.S. Pokiaľ by si chcel v celovečernom filme hrať „klasického policajného šéfa“ dvom smoliarskym policajtom, scenár bude hotový tak o rok.