Kde som ho už videl? 21
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 17 Október 2014 03:00

Miniatúrne biografie hercov: Michael Pitt (Hannibal), Ethan Hawke (Sinister), Mark Rolston (Votrelci), Stellan Skarsgård (Mamma Mia!), Christopher Lambert (Highlander).

Lambert to má už za sebou. Hawke bude zrejme už do smrti rovnako úspešne-neúspešný, ako doteraz. Rolstona si už nikto nepamätá a na tom sa už nič nezmení. Stellan si ide po svojej bláznivej ceste a zdá sa, že ho to baví. Len Michael Pitt zastupuje mladú generáciu, z ktorej raz niečo môže byť. Možno niečo dosť veľké.

............................................................................................................................

Michael Pitt (*1981, USA)

Nie, žiadna rodina s Bradom, dokonca si spolu zatiaľ v ničom nezahrali. Do širšieho diváckeho povedomia sa dostal tento rok, keď navštívil Karlove Vary (nie prvý raz) a jednak exceloval v niekoľkých epizódach druhej série Hannibala ako psychopatický milionár a chovateľ prasiat Mason Verger. Kto čítal román Thomasa Harrisa vie, čo sa v druhej sérii medzi ním a Lecterom stalo. Otázne je, čo z toho vyplýva pre prípadnú tretiu sezónu, v ktorej by totiž po správnosti Verger byť nemal, keďže najbližšie sa jeho cesty s Lecterovými krvavo prekrížia až o niekoľko desaťročí. Uvidíme.

Michaela ale filmový fanúšik pozná už od roku 2002, kedy s Ryanom Goslingom dosť nezabudnuteľne stvárnili dvoch mladistvých „len tak“ vrahov v inak ale dosť zabudnuteľnom trileri so Sandrou Bullockovou Vražda podľa plánu. K zapamätaniu bol v seriáloch Dawsonov svet a Boardwalk Empire i ako vystrašený mladík, ktorý v Osade nakoniec nechá slepú Bryce Dallas Howardovú napospas zlu (túto postavu mal vraj pôvodne hrať Ashton Kutcher). Bavia ho záporné kreatúry á la Funny Games USA. Rád hrá vo filmoch s názvami ako Srdce je zradná kurva a nevyhýba sa kontroverzným sexuálnym momentom (Rojkovia, Šikana). Vie byť dosť výrazne nesympatický, radí sa teda k hercom, ktorí potrebujú kvalitný scenár a silného režiséra, ktorý s ním vie správne narábať. Inak je všetko zle. Môže z neho byť sex-idol i pošuk. Zatiaľ je nepredvídateľný, ale do značnej miery talentovaný. Otázne je, čo preváži.

............................................................................................................................

Ethan Hawke (*1970, USA)

Bývalý detská hviezdička (Bádatelia) dodnes nie je veľkou hollywoodskou star a to napriek pomerne vysokému počtu hitov, v ktorých hral. Sinister a Očista zarobili veľké peniaze a budú mať sequely, z „istých“ dôvodov sa ale budú musieť zaobísť bez neho. Prekvapivo príliš nepomáhajú ani oceňované opätovné spolupráce s Andrewom Niccolom (Gattaca, Obchodník so smrťou a budúci rok Good Kill, kde si zahrá pilota drona) a Julie Delpyovou/Richardom Linklaterom („improvizačná“ séria Pred úsvitom, za ktorú získal 2 oscarové nominácie, pretože sa podieľal aj na scenároch). Väčšinou akoby len nahrával na smeč známejším kolegom. Denzel Washington za Training Day získal Oscara, Ethan bol nominovaný a dostal obrovský honorár 12 miliónov, napriek tomu si všetci pamätajú len Washingtona. Detto zabudnutý triler Zlodej životov, kde sa poukazovalo na Angelinu Jolieovú, nie naňho.

Špecializuje sa nie len na záporné postavy (Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy), ale paradoxne aj na policajtov (Prepadnutie 13. okrsku, Najlepší z Brooklynu). Aby bol jeho záber ešte širší, nevyhýba sa žiadnym žánrom; v jeho filmografii nájdete horory (Svitanie), experimenty (12 rokov nakrúcané Chlapčenstvo), drámy (Sneh padá na cédre, Prežiť na motívy skutočných kanibalských udalostí, Quiz Show Roberta Redforda), i adaptácie klasických literárnych diel (Jack London: Biely tesák + sequel, Williama Shakespeara: Hamlet, Charles Dickens: Veľké nádeje). Vyložene zlých filmov by sme uňho našli len málo (televízny Moby Dick). Napriek tomu všetkému doteraz nie je hviezdou a ťažko povedať, či sa ňou niekedy stane, pretože nie je príliš sympatický, niekto by dokonca možno povedal, že pôsobí arogantne. Možno sa ale nikdy nestane ani „všeobecne“ uznávaným dramatickým hercom, pretože nie je pekelne talentovaný a je skôr nenápadný pracant, než že by vyhľadával titulné úlohy v hollywoodskych letných trhákoch (otázne je, či mu ich vôbec niekto ponúka...). Záhadou je remake Total Recall, v ktorom si údajne mal zahrať „pôvodnú“ verziu Colina Farrella, ale tento nápad sa nerealizoval alebo bol vystrihnutý. V Gattace sa spoznal s Umou Thurmanovou, ktorá bola do r. 2004 jeho manželkou a mali spolu 2 deti. Budúci rok ho uvidíme v trileri Regression s Emmou Watsonovou od režiséra Alejandra Amenábra (Tí druhí). Nedávno prebehla médiami správa, že by si mohol zahrať marveláckeho Dr. Strangea.

............................................................................................................................

Stellan Skarsgård (*1951, Švédsko)

Vždy, keď mám písať recenziu filmu, v ktorom hrá tento urastený chlapík (ktorého syn Gustaf mimochodom tiež pokukuje po hraní – Kon-Tiki, seriál Vikingovia), obleje ma pot, lebo „å“ nemám na klávesnici. Niektorí preto na guľôčku kašlú a Stellanovo priezvisko píšu bez neho, prípadne ho radšej oslovujú krstným menom. Dnes je známy z komerčných titulov (bláznivý profesor z Thorov a Avengers, smrteľne nebezpečný otčim zo Skleneného domu, nezávislý dobrodruh z Mamma Mia!, prekliaty otec Orlanda Blooma z Pirátov Karibiku, zradca v Roninovi, vedec s odhryznutou rukou v Zradnej hlbočine) slávnych hollywoodskych režisérov (Spielberg – Amistad, Howard - Anjeli a démoni, Fincher - Muži, ktorí nenávidia ženy). No nie vždy to tak bolo.

V skutočnosti je srdcom skôr v nezávislých európskych projektoch, či už Miloša Formana (Goyove prízraky) alebo, to hlavne, v tituloch svojho dvorného režiséra: kontroverzného Dána Larsa von Triera (Prelomiť vlny, Melancholia, Nymfomanky, Dogville, Tanečnica v tme). Negatívnejšie, ale nie vlastnou vinou, zaujal v súvislosti s brutálne pretáčaným prequelom Exorcistu. Ten sa pretáčal tak drasticky, že z toho nakoniec boli dva (!) filmy (druhý). Tu si zahral mladšiu verziu kňaza Merrina, ktorého si v jednotke z roku 1973 zahral Švéd Max von Sydow. Hral tiež v Insomnii, ale nie v tej od Chrostophera Nolana, ale v tej z roku 1997, ktorej remake neskôr Nolan nakrútil. Nezabudnuteľný bol i ako realisticky arogantný matematik v kultovke Dobrý Will Hunting. Zatiaľ sa nevie, či s ním Joss Whedon ráta do Avengers 2, zato s ním opäť ráta režisér Thora Kenneth Branagh v novej verzii rozprávky o Popoluške. Kým u iných hercov, ktorí začínali v nezávislých a európskych produkciách, sa mi väčšinou nepáči, aké kúsky stvárajú v komerčných tituloch... Stellan mi v nich pripadá pôvabný. Neviem, ako to robí.

............................................................................................................................

Mark Rolston (*1956, USA)

Držka. To je asi prvé, čo vám príde na myseľ pri pohľade na herca, ktorý sa nikdy nepreslávil, no pre časť publika je napriek tomu kultový. Stačila mu na to jediná rola: kultový drsňák Drake z legendárnej pecky Jamesa Camerona Votrelci. Do trojky sa z pochopiteľných príčin nedostal, no jediný film mu stačil na to, aby zarezonoval ako parťák takmer nezničiteľnej Vasquezovej. Nebyť chyby s kyselinou, masakru v hniezde Alienov by prežil, všetky potvory by postrieľal a film by sa po hodine skončil. Hoci mnohé iné „držky“ (Gary Busey, Danny Trejo, Tony Todd) sú dnes kultové (hoci Oscara asi nikdy nedostanú), Mark nie a pozabudli naňho aj fanúšikovia Votrelcov. Kým Vasquezová alias Jenette Goldsteinová hrala podpornú rolu aspoň v Cameronovom ďalšom filme, klasike T2, Rolstona sa kanadský režisér vzdal a už s ním nikdy nespolupracoval.

Raz za X rokov sa mu ale predsa len podarilo uchytiť si lepšiu rolu: nemožný agent FBI z prvej Križovatky smrti, „Sestrička“ Bogs z Vykúpenia z väznice Shawshank alebo gangster v Smrtonosnej zbrani 2 (v známej scéne „igelit na zemi“). Pozorní diváci si ho všimli po boku Madonny (Telo ako dôkaz), Arnolda Schwarzeneggera (Likvidátor) a Sylvestra Stallonea (Denné svetlo), s Morganom Freemanom sa opäť stretol v Povodni a k videniu bol dokonca v hite Martina Scorseseho Na druhej strane. Zrejme navždy zostane odsúdený na hranie v menej náročných až úplne nenáročných produkciách (vrátane béčkarských sequelov kedysi úspešných sérií - druhý RoboCop, piata a šiesta Saw). Najbližšie ho uvidíme prekvapivo v životopise Whitney Houstonovej.

............................................................................................................................

Christopher Lambert (*1957, USA)

Dnešní tridsiatnici (a vyššie) naňho nezabudli napriek tomu, že v poslednom dobrom filme ho videli pred... proste dávno, veľmi dávno. Kedysi bol ale tento chlapík milovaný ženami a uznávaný mužmi. Stačil mu k tomu kultový prvý Highlander a dodnes mrazivo realistické spracovanie Tarzana s Ianom Holmom, ktoré bolo také hororové, že sa dodnes nedočkalo pokračovania. Zato Highlander áno. A tiež bolo hororové. Sci-fi dvojka patrí k najhorším sequelom vôbec a trojka s Mariom Van Peeblesom to rozhodne nespasila. Namiesto toho, aby sa Lambert poučil a dal postave Connora MacLeoda pokoj, vrhol sa na štvorku, kde sa stretol s Adrianom Paulom. Ten bol hviezdou seriálu Highlander, v ktorom Lambert kratučko hosťoval. V plnohodnotnom piatom filme už zostal Paul sám. 100 rokov sa hovorí o remakeu, ale ak aj raz predsa len vznikne, ťažko povedať, či sa Christopher dočká aspoň camea (mentor nového hlavného hrdinu?).

Ešte v 90-tych rokoch sa Christopher ako-tak držal. Triler s Holmovým kolegom z Votrelca Tomom Skerrittom Ťah jazdcom, kde hral šachového experta prenasledovaného sériovým vrahom sa vydaril, v „japonskej“ Štvanici nebol najhorší a v Mortal Kombate zaujal ako božský mentor hrdinov, ďalších dielov sa už ale nezúčastnil. Séria v lepšom prípade béčkarských zvráteností (na Slovensku nakrúcaný Adrenalín: Predbehni svoju smrť od céčkara Alberta Pyuna, Beowulf, Galský kráľ) ho – definitívne? – odrovnala. Nedávno sa úplne stratil v blbom druhom Ghost Riderovi po boku obdobného skrachovanca Nicolasa Cagea. V dráme z roku 2009 so Sophie Marceauovou Život sa nikdy nekončí síce dokázal, že vie hrať, ale scenár bol taký blbý, že to nebolo nič platné. V snímke si zahral alkoholika starajúceho sa o ochrnutú boháčku v podaní Christopherovej budúcej manželky, Sophie Marceauovej.

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

Štvrtý diel.

Piaty diel.

Šiesty diel.

Siedmy diel.

Ôsmy diel.

Deviaty diel.

Desiaty diel.

Jedenásty diel.

Trinásty diel.

Štrnásty diel.

Pätnásty diel.

Šestnásty diel.

Sedemnásty diel.

Osemnásty diel.

Devätnásty diel.

Dvadsiaty diel.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj spisovateľský profil na Facebooku.