Najznámejší scenáristi IV.
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 29 August 2014 03:00

Alex Garland (Pláž), Brian Helgeland (Odplata), Robert Rodat (Zachráňte vojaka Ryana), Skip Woods (Sabotage), bratia Wheatovci (Čiernočierna tma).

O niektorých z nich ešte budeme našťastie počuť (Helgeland, Garland), o iných bohužiaľ (Woods) a o niektorých už zrejme nie (nemenujme).

............................................................................................................................

Alex Garland (*1970, Veľká Británia)

Dnes už skôr filmár, než spisovateľ, pritom ohromný úspech dosiahol románom – pre určité typy divákov kultovou Plážou. Réžie filmovej adaptácie sa chopil Danny Boyle (TRAINSPOTTING) a vytvorilo sa tak priateľstvo, ktoré s prestávkami trvá dodnes. Filmové spracovanie vyniká nádhernou thajskou prírodou, silným soundtrackom a nezameniteľnou atmosférou. Bestseller do podoby scenára zadaptoval sám Garland. V roku 2003 jeho knihu TESSERAKT sfilmoval Oxide Pang Chun (OKO), ale po výsledku sa okamžite zľahla zem. Alex a Danny si spoluprácu zopakovali v zombies horore O 28 DNÍ, ktorý spolu s RESIDENT EVILOM (z rovnakého roku) oživil divácky záujem o nemŕtvy žáner, ktorý trvá dodnes.

Nasledovalo O 28 TÝŽDŇOV, ktoré už len produkovali, no prvej časti sa relatívne vyrovnali a odvtedy sa hovorí o trojke, zrejme s názvom O 28 mesiacov. Spoluprácu dočasne uzavreli v sci-fi SUNSHINE. Ich spolupráca preslávila Jeremyho Rennera, Cilliana Murphyho, Chrisa Evansa, Brendana Gleesona alebo Hirojuki Sanadu. Alex je ako scenárista ďalej podpísaný pod NEOPÚŠŤAJ MA s Keirou Knightleyovou a vydareným DREDDOM, ktorého slabý úspech sa ale postaral o to, že plánovaná séria sa dodnes nedočkala sequelu. Tento rok Alex režijne debutuje sci-fi EX MACHINE, v ktorej si zahrá syn Brendana Gleesona Domhnall. Okrem scenárov a réžie sa nevyhýba ani produkcii: tento rok dohliada na BIG GAME o americkom prezidentovi (Samuel L. Jackson) stroskotanom v divočine.

............................................................................................................................

Brian Helgeland (*1961, USA)

Svojho času patril k najznámejším hollywoodskym scenáristom. Napísal hity Heatha Ledgera a Mela Gibsona (PRÍBEH O RYTIEROVI, ODPLATA), za L.A. – UTAJENÉ SKUTOČNOSTI dostal Oscara, za TAJOMNÚ RIEKU bol „aspoň“ nominovaný, ODPLATU režíroval a ZABIJACI so Stalloneom a Banderasom patria napriek všetkému predsa len k tomu vydarenejšiemu, v čom títo dvaja borci v 90-tych rokoch hrali. Navyše tu Helgeland spolupracoval so scenáristami Wachowskími, ktorí na seba neskôr strhli celosvetovú pozornosť MATRIXMI. Ako scenárista spolupracoval s Curtisom Hansonom, Rennym Harlinom (štvrtá Nočná mora v Elm Street), Richardom Donnerom i Clintom Eastwoodom. Vo filmoch podľa jeho scenárov hrali Kevin Costner, Sean Penn, Tim Robbins, Kevin Bacon, Laurence Fishburne, Denzel Washington, Christopher Walken, Mickey Rourke, Julia Robertsová, John Travolta, James Gandolfini, Kevin Spacey či Kim Basingerová. S niektorými spolupracoval opakovane, ale nie vždy sa podarilo zopakovať úspech (s Ledgerom, Shannyn Sossamonovou a Markom Addym najskôr nakrútili - mimochodom v Čechách – pôvabný PRÍBEH O RYTIEROVI, no následne sa znemožnili hororovým fiaskom o pojedačoch hriechov). Naopak, kým s Eastwoodom sa mu na prvý raz nedarilo (matný triler KRVAVÁ STOPA), repete vyšlo na výbornú (oscarová TAJOMNÁ RIEKA). Detto Gibson – najskôr zabudnuté SPRISAHANIE, potom hit ODPLATA. Paradoxne, páni si počas nakrúcania nerozumeli a na pľaci bolo údajne také dusno, že z post-produkcie Gibson Briana vyšachoval a výsledný zostrih je skôr jeho, než Brianov. Potvrdzuje to režisérsky strih, ktorý je o dosť iný oproti pôvodnej verzii. Brian často adaptuje románové diela iných (Dennis Lehane, James Ellroy).

Jeho meno malo cveng napriek viacerým brutálnym zakopnutiam (neodpustiteľný POSOL BUDÚCNOSTI), ale posledným kvalitným filmom podľa jeho scenára bolo ostré revenge movie MUŽ V OHNI Tonyho Scotta – a to už bol alarmujúci rok 2004. Odvtedy to s ním ide dole kopcom: banálne METRO 1 2 3 (predposledný film Tonyho Scotta) prebehlo kinami bez povšimnutia, UPÍROV POMOCNÍK napriek ambíciám stať sa počiatkom novej fantasy série skončil po jednotke, prepadáková ZELENÁ ZÓNA Paula Greengrassa a Matta Damona sa postarala o ich pomerne škaredý odchod zo série o Jasonovi Bourneovi (ktorá potom pokračovala týmto nie príliš šťastným smerom), vinou nevydareného ROBINA HOODA sa pre zmenu takmer do krvi rozhádali Ridley Scott a Russell Crowe a športové 42 s Harrisonom Fordom išlo u nás rovno na DVD.

............................................................................................................................

Robert Rodat (*1953, USA)

Napísal toho dosť málo a väčšina z toho nestála za veľa. Na MACHROV: NEUVERITEĽNÉ DOBRODRUŽSTVO s Patrickom Swayzeom dávno všetci zabudli, na melodrámu CESTA DOMOV s Jeffom Danielsom a Annou Paquinovou tiež a na ROZPAROVAČA s Patrickom Berginom... nuž, tiež. V roku 1998 ale napísal jeden z najoceňovanejších hitov Stevena Spielberga, vojnovú klasiku ZACHRÁŇTE VOJAKA RYANA. Scenár bol nominovaný na Oscara a Zlatý glóbus. Nanešťastie, z nejakého záhadného dôvodu to Robert následne nezvládol a prišiel s nudným televíznym trilerom s Treatom Williamsom 36 HODÍN.

I keď PATRIOT s Melom Gibsonom vyzeral ambiciózne, vykľula sa z neho jednorozmerná fádnosť; úspech Ryana sa nepodarilo zopakovať ani omylom. Následne ho zachránil Spielberg spoluprácou na sci-fi seriáli Falling Skies, ktorý sa od roku 2011 dočkal už štyroch sezón (budúci rok sa očakáva piata) a to napriek tomu, že nejde až o taký fenomén, ako American Horror Story alebo Walking Dead. Robert sa na seriáli podieľa nie len ako scenárista, ale aj ako producent. Zatiaľ posledný raz o sebe dal vedieť minulý rok, keď sa podieľal na neveľmi dobrom scenári druhého Thora.

............................................................................................................................

Skip Woods (*?, USA) /ilustračné foto/

Najznámejší bohužiaľ automaticky nerovná sa najlepší. Skip Woods by o tom vedel rozprávať, ale asi by nechcel. Má totiž povesť vyhláseného babráka, od ktorého scenárov je pre režisérov lepšie dať ruky preč. Za hŕstku rokov, ktoré strávil v Hollywoode, stihol zničiť alebo aspoň čiastočne zmrzačiť Wolverinea (takže do dvojky ho nikto nenahováral, ale faktom je, že bola približne rovnako zlá i bez neho) i Johna McClanea v štvrtom smrtonosnom dobrodružstve. Voči Skipovým hrozným scenárom sú bezmocní aj za iných okolností takí zruční režiséri, ako John Moore, James Mangold, Dominic Sena a David Ayer. Tomu dobre rozbehnutú (vďaka Patrole) kariéru tento rok pribrzdil príšerným prepadákom s Arnoldom Schwarzeneggerom Sabotage. V Swordfih: Operácii Hacker sa pokúsil zadupať do zeme kariéru Hugha Jackmana, Vinnieho Jonesa, Halle Berryovej a Johna Travoltu, v Hitmanovi to pre zmenu schytal Timothy Olyphant.

Nepoučiteľné a neuveriteľné je, že napriek tomu, že sa pokúsil zničiť kariéru ako Hitmana, tak Schwarzeneggera, do budúcnosti sa s ním počíta nie len do reštartu Hitmana (s názvom Agent 47), ale tiež do schwarzeneggerovky Unknown Soldier (i keď z tej nakoniec možno nič nebude, hovorí sa o nej už dlho a stále nič“). Jeho jediným vydareným filmom bola pôvabná záležitosť A-Team.

............................................................................................................................

Jim a Ken Wheatovci (*1952 a *1950, USA) /ilustračné foto/

Povedať, že bratia Wheatovci majú najslávnejšie obdobie za sebou by bolo asi troška zavádzajúce, pretože v podstate nikdy neboli „poriadne“ slávni. Fanúšikom 80-tych rokov sa ale ich mená môžu zdať oprávnené povedomé. Wheatovci totiž napísali relatívne také kultové béčka (môže byť béčko kultové?), ako bola druhá Mucha alebo štvrtá Nočná mora z Elm Street. Svojho času im dokonca preukázal dôveru George Lucas, keď im dovolil režírovať druhý televízny ewokovský spin-off Hviezdnych vojen, Bitku o planétu Endor (dvojka každopádne kvalít jednotky ani omylom nedosiahla).

Vstupom do 90-tych rokov, nevraviac o prvom desaťročí 21. storočia, ich „sláva“ pominula. Maximálne sa im z posledných síl podarilo podpísať sa pod relatívne svieže hororové akčné sci-fi Čiernočierna tma, ktoré preslávilo Vina Diesela. A potom už nič.

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj FB profil.