Zomrel Robin Williams [1951 - 2014]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Streda, 20 August 2014 03:00

11. 8. 2014 vo veku 63 rokov zomrel Robin Williams (Otec v sukni, Expres foto). Spáchal samovraždu.

Jedináčik Robin Williams patril medzi najväčšie hollywoodske hviezdy 90-tych rokov a príliš mu to nenarušili ani prepadáky a rozpaky (Hook s Dustinom Hoffmanom, Deň otcov s kolegom Billy Crystalom, Dvaja v tom, kde stelesnil maniakálneho ruského gynekológa).

S Jimom Carreym suverénne kraľoval komediálnemu žánru vďaka hitom ako transvestický Otec v sukni (Zlatý glóbus, Robin tento trhák zároveň produkoval), disneyovský Aladin (dabing) a homosexuálna Vtáčia klietka. Od veci nebolo ani úspešné moderovanie Oscarov. Čo sa Flubberu a Jumanji týka, o skvosty nešlo, ale veľa zarobili a Jumanji sa o 10 rokov dočkalo relatívneho rip-offu (od rovnakého spisovateľa) Zathura, no už bez Robina.

Počas svojej kariéry spolupracoval (v mnohých prípadoch opakovane) s takými významnými umelcami, ako boli Eric Idle, Robert Altman, Harold Ramis, Barry Levinson, Mike Nichols, Peter Weir, Steven Spielberg, Ivan Reitman, Terry Gilliam, Woody Allen, Gus Van Sant alebo Chris Columbus. Prekvapivo často sa objavoval v remakeoch (Dvaja v tom, Deň otcov, Insomnia).

Začiatky neboli práve najslávnejšie. Viď. špenátový prepadák Pepek námorník. Postupne ale prišli uznávané drámy Spolok mŕtvych básnikov (nominácia na Oscara i Glóbus), Moskva na Hudsone (nominácia na Glóbus), Čas prebudenia s Robertom De Nirom (nominácia na Glóbus), Svet podľa Garpa podľa Johna Irvinga, Kráľ rybár (Zlatý glóbus, nominácia na Oscara) a Dobré ráno, Vietnam (Zlatý glóbus a oscarová nominácia). I keď nie každá jeho dráma sa vydarila (zabudnuté tituly Hamlet, Jakub luhár, Doktor Flajster - hoci za toho bol nominovaný na Glóbus). Neskôr sa preslávil ako komik. Vo svojom najlepšom období dostával obrovské honoráre: napr. 15 miliónov za Jumanji, alebo dokonca ešte o 5 viac, paradoxne za prepadák Andrew, člen našej rodiny.

Ako Carrey, ani on nezvládol situáciu a s odchodom 90-tych rokov z veľkej časti „odišiel“ aj on sám. Smrť Smoochymu, Rodinná dovolenka a iné nešťastia, Láska a iné pohromy a Andrew, člen našej rodiny vyložene vybuchli. A spoluprácou s podobnými s prepáčením skrachovancami si tiež ktovieako nepomohol (Starí psi s Travoltom, Veľká svadba s De Nirom).

Pokazenú povesť si ako-tak napravil návratom k vážnym formátom (mrazivé trilery Christophera Nolana a Marka Romaneka Insomnia a Expres foto). Ale nestačilo to a Robinova hviezda nezadržateľne klesala za obzor napriek jeho vyhlásenému talentu na improvizáciu (začínal ako stand-up komik).

Žáner komédie si postupne privlastnila mladšia generácia (Adam Sandler, Seth Rogen, Martin Lawrence, Frat Pack Bena Stillera). Ťažko povedať, či by ho na výslnie vrátil sequel Otca v sukni, o ktorom sa pomerne často hovorilo.

S Robinom to bolo veľmi biedne už tak dlho, že by sa možnože dal s čistým svedomím zaradiť medzi zabudnutých komikov. Kožu mu zachránil snáď len občasný dabing úspešných animovaných titulov (Roboti, Happy Feet 1 - 2). Jediné svetlé výnimky tvorili Noci v múzeu so Stillerom (v práve vznikajúcej trojke zrejme stihol dokončiť všetky svoje scény), no napriek ohromnému komerčnému úspechu bol v daných snímkach len „jedným z mnohých“, navyše nešlo o žiadne budúce klasiky. Niektorí možno ani nevedeli, že sa pod masívnymi fúzmi a odevom amerického prezidenta Roosevelta ukrýva on...

Amerického prezidenta, Eisenhowera, si zahral aj v dráme Komorník, kde sa stretol s Forestom Whitakerom, s ktorým sa spoznali počas nakrúcania Dobré ráno, Vietnam.

Pre mňa zostáva jeho najlepšou rolou mentorský, „uvoľnený“ expert na liečbu zranenej ľudskej duše uprednostniaci vnútornú spokojnosť pred uznaním namyslených kolegov, pozlátenými cenami a vysokým platom. Z Dobrého Willa Huntinga sa vykľul báječný oscarový hit, ktorý preslávil Bena Afflecka a Matta Damona. Posledne menovanému bol Robin vyrovnaným súperom a zároveň spojencom. Na ich jedinečné spoločné scény je prakticky nemožné zabudnúť. Za nádherný výkon plným právom získal Oscara a paradoxne len nomináciu na Glóbus. Vynikajúco však zvládol i nadčasovú a mimoriadne vizionársku posmrtnú dramatickú fantasy Ako prichádzajú sny.

Robin mal problémy s drogami a alkoholom, no zdalo sa, že od určitej chvíle dokázal svoje závislosti zvládať.

Začínal v sitkome Mork & Mindy, kde stvárnil mimozemšťana na pracovnej ceste na Zemi. Seriál sa dočkal 4. sérií a Robin bol 2x nominovaný na Glóbus, pričom raz ho získal. Minulý rok sa práve vďaka tomuto formátu pokúsil o comeback, The Crazy Ones však predčasne skončilo po prvej sezóne.

Nie je žiadnou novinkou, že väčšina komikov je v súkromí citlivá a vážna a často so sklonmi k depresiám, prípadne ešte ťažším duševným poruchám a zdá sa, že Robin, ktorý údajne už ako dieťa trpel pocitmi osamelosti, nebol výnimka.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj FB profil.