Kde som ho už videl? 20
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 01 August 2014 03:00

Miniatúrne biografie hercov: Vinnie Jones (60 sekúnd), Minnie Driverová (Dobrý Will Hunting), Hirojuki Sanada (Sunshine), Josh Hartnett (Fakulta) a Andy Serkis (Pán prsteňov).

Vinnie Jones mal šancu stať sa akčnou hviezdou, bohužiaľ to nevyužil. Takisto ani Josh Hartnett a Minnie Driverová nedokázali naplniť pôvodné očakávania, Andy Serkis je nepredvídateľný a Hirojuki Sanada je jednou veľkou záhadou. Napriek tomu všetci piati stoja za pozornosť. Aspoň chvíľkovú.

............................................................................................................................

Vinnie Jones (*1965, Veľká Británia)

Vincent Peter Jones je bývalý drsný britský futbalista. Teda, bývalý futbalista. Bývalý drsný nie. Drsný je stále. Nečudo, že mu režiséri dohadzovali vždy postavy násilníkov, primitívov, hulvátov, zločincov alebo aspoň tvrďáckych hrdinov (tých ale minimum). Spomínam si na to celkom dobre: písal sa rok 2000 a ja som bol v kine na letnom hite 60 sekúnd. Film bohužiaľ nebol ktovieako vydarený, pár dobrých okamihov sa ale našlo a okrem Angeliny Jolieovej jedným z nich bol i nemý obor Vinnie v tíme odfarbeného Nicolasa Cagea. Od prvej scény bolo jasné, že toto žiadny neškodný Šmolko veru nebude. Bohužiaľ, podporná postava nemôže dúfať, že bude na plátne dve hodiny v kuse, ale len čo sa Vinnie objavil na scéne, kradol si snímku pre seba.

Zaujal však už dva roky predtým v britskej gangsterke Guya Ritchieho Zbaľ prachy a vypadni. S Guyom sa stretol ešte v Podfu(c)ku a potom už to išlo rýchlo: nenáročné kreácie násilných magorov, ktorých hral v akčných trileroch (Swordfish: Operácia Hacker alebo Zabi, lebo budeš zabitý), ale aj v komédiách (Rok jedna, brutálny futbalový fanúšik v Eurotripe a brutálny futbalový tréner v Super náhradníkovi s Amandou Bynesovou) a dobrodružných snímkach (zlý pirát v mini-sérii podľa Verneho Tajomný ostrov). Prepad do béčkarských a ešte hlbších vôd na seba nenechal dlho čakať a zrazu hral po boku odpísaného Stevena Seagala (vo Vnútornom nepriateľovi nešli proti sebe, boli parťáci). Jeho televízne a video braky tu v podstate ani nemá zmysel spomínať. Z niekoho, kto mal reálne našliapnuté na to stať sa novou akčnou hviezdou, sa stal povedomý chlap, ktorý sa špecializuje na čoraz nudnejší stereotyp. Dnes už jeho nové filmy prakticky nikoho nezaujímajú. Keď sa (veľmi) nečasto objavil v ambicióznom projekte, bol v ňom hrozný (jeho smiešne kreácie v tretích X-Menoch a Pláne úteku vynikali snáď len odpudivými kostýmami). Jednou z jeho najvydarenejších rolí je tajomný vrah v temnej urban legend podľa Clivea Barkera Polnočný vlak.

............................................................................................................................

Minnie Driverová (*1970, Veľká Británia)

Dosť smutný a rýchly koniec kariéry zaujímavej, originálnej a osobitej herečky. Kto by zabudol na ukecanú kučeravú buchtu z kultovej oscarovky Matta Damona a Bena Afflecka Dobrý Will Hunting? Hrala síce už predtým, a rozhodne nie v zlých filmoch, ale v Spáčoch a Zlatom oku mala predsa len pre dej menej dôležité postavy. V Spáčoch sa síce nestratila ako jediná kamoška partie chlapcov a neskôr ťažko traumatizovaných dospelých mužov a v Zlatom oku predviedla nezabudnuteľný spev. Až stretnutie s geniálnym upratovačom Willom ju však dostalo na hollywoodske výslnie. Za svoj čarovný výkon bola právom nominovaná na Oscara. Minimálne za „vtip“ si to jednoznačne zaslúžila.

Aktívna Britka sa následne pokúsila kuť železo zahorúca. Ale mimo solídneho hitu Povodeň po boku Morgana Freemana, fajn hodnotenej Guvernantky a dabingu trhákov Tarzan a celovečerného South Parku (kde dabovala Brooke Shieldsovú) sa jej to nepodarilo. Nepomohla adaptácia Oscara Wildea Ideálny manžel, romantika s Davidom Duchovnym Vráť sa mi, ani opulentne prázdny Fantóm opery Joela Schumachera. Minnie stále hrá, napriek tomu už nič, v čom by vyložene oscarovo žiarila, neprišlo. Je to smutné, lebo ešte len pred chvíľkou bola mladá a nádejná a teraz má na krku skoro päťdesiatku a odvtedy nič „poriadne“ nedokázala.

............................................................................................................................

Hirojuki Sanada (*1960, Japonsko)

Sympatický Japonec má napriek mladistvému vzhľadu už nad päťdesiat a ktovie, či sa mu vôbec niekedy podarí preraziť v Hollywoode. Isté je, že zatiaľ v podstate vo všetkom, v čom hral, bol dobrý, čo nie je málo.

Zapamätať sme si ho mohli ako spriaznenú dušu novinárky prichádzajúcej na desivú stopu prekliatej videokazety v kultovom horore Ringu, ktorý je v našich končinách známy predsa len skôr z amerického remakeu. Rolu si zopakoval aj v ázijskej dvojke Rasen, ktorá ale fanúšikmi bola ignorovaná a tak následne vznikla „ozajstná“ dvojka (Ringu 2) – vo všetkých troch Hirojuki hral. Ďalej zaujal ako rozvážny, rázny a ľudský kapitán Kaneda v sci-fi Sunshine, objavil sa po boku Toma Cruisea a Kena Watanabeho v Poslednom samurajovi a nestratil sa v mysterióznych seriáloch Nezvestní. A Helix. Ku cti mu slúži, že ide naplno aj do blbostí prípadne prepadákov Jackieho Chana (Rušná hodina 3), Keanu Reevesa (47 roninov) a Hugha Jackmana (Wolverine).

............................................................................................................................

Josh Hartnett (*1978, USA)

Pôvodne uvažoval o športovej kariére, ale po zranení sa preorientoval na herectvo. Preslávil ho hororový guru Kevin Williamson, keď mu ako producent a scenárista v roku 1998 dohodil Halloween: H20, kde hral syna Jamie Lee Curtisovej (v sequele nebol, hoci mohol byť) a Fakultu, kde zaujal ako neškodný školský drogový díler. Nasledovala rolička v dráme Sofie Coppolaovej Smrť panien. Vyloženým blbostiam pre mladých sa snažil vyhýbať, ale nie vždy sa mu to podarilo (40 dní a 40 nocí). Paradoxne, keď sa snažil byť dospelý, jeho výkon bol dosť nevýrazný... Aj keď v smiešne megalomanskom Pearl Harbore patril predsa len k tomu lepšiemu. To sa ale nedá povedať o kúskoch Čierny jastrab zostrelený, Nabiť a zabiť a Sin City – mesto hriechu, ktoré mali plus mínus dobré kritiky, ale Josh v nich bol iba jedným z mnohých. Buddy prepadák s Harrisonom Fordom Detektívi z Hollywoodu mu v kariére tiež nepomohol a zaujímavý dramatický triler Miluj ma! Prosím... skoro nikto nevidel. Je to škoda, pretože Josh v sebe má pomerne originálnu „drzú“ auru a ešte pred pár rokmi by som sa ho nebál označiť za jedného z najtalentovanejších hercov svojej generácie.

Spoluprácou s výraznými filmármi (Brian De Palma, Michael Bay, Quentin Tarantino, Ridley Scott, Robert Rodriguez) síce dáva jasne najavo, že to myslí vážne, v praxi mu to ale zatiaľ príliš nevychádza. V posledných rokoch zaujal „aspoň“ titulnou rolou v dospelej upírskej snežnej vampírčine Noc dlhá 30 dní (sequelu sa z pochopiteľných príčin vyhol) a tento rok mysterióznym seriálom „Penny Dreadful“.

............................................................................................................................

Andy Serkis (*1964, Veľká Británia)

Peter Jackson možno Glochom v trilógii Pán prsteňov spôsobil „motion capture“ revolúciu (i keď pred ním boli George Lucas a Jar Jar Binks), ale ťažko povedať, ako by to dopadlo bez Andyho Serkisa: herca, ktorý rolu „predhrával“ priamo na pľace spolu so živými hercami napriek tomu, že Gloch je počítačová postava. Všetkým takýto prístup pripadal lepší: herci sa cítili lepšie, ak nemuseli hrať s prázdnym priestorom a Andyho mimika, gestikulácia a hlas sa pozitívne odzrkadlili na výslednej postave.

Predtým sme o Andyho pred kamerou mohli zavadiť minimálne. Maximálne si občas zahral v televíznom filme alebo seriáli (Bill Sikes v mini-sérii Oliver Twist). No potom sa s ponukami roztrhlo vrece. Často sa jednalo o podobné počítačové úlohy (Cézar v zrodení a úsvite planéty opíc, kapitán Haddock v Tintinovi, ako King Kong). Vidieť ho „normálne“ bola vzácnosť, ale pár krát došlo aj k tomu: kuchár v King Kongovi, Glochov „predchodca“ v Návrate kráľa, pomocník vizionára Nikolu Teslu v Dokonalom triku Christophera Nolana, šialený zabijak nacistov v Mŕtvej hliadke nakrúcanej v Čechách. V nej si zahral s Jamiem Bellom, s ktorým sa neskôr stretol v King Kongovi a Tintinovi. Ale menej výrazné postavy si zahral aj po boku Brendana Frasera (Atramentové srdce) a Jennifer Garnerovej (Dnes 13, zajtra 30). K najslávnejšej úlohe sa vrátil v hobitích prequeloch. Má tiež režisérske ambície: hovorí sa, že niektoré časti oboch Tolkienových trilógií nakrútil on sám. Najnovšie nenápadne spolupracuje na Avengers 2 ako „odborný poradca“ Markovi Ruffalovi alias Hulkovi. Nedávno získal obrovskú poctu: zahrá si zatiaľ nešpecifikovanú rolu v nových Star Wars J.J. Abramsa.

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

Štvrtý diel.

Piaty diel.

Šiesty diel.

Siedmy diel.

Ôsmy diel.

Deviaty diel.

Desiaty diel.

Jedenásty diel.

Trinásty diel.

Štrnásty diel.

Pätnásty diel.

Šestnásty diel.

Sedemnásty diel.

Osemnásty diel.

Devätnásty diel.

............................................................................................................................

Môj spisovateľský web.

Môj FB profil.