Kde som ho už videl? 19
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 23 Máj 2014 03:00

Miniatúrne biografie hercov: Terry Crews (Expendables), Anne Hecheová (Sopka), Michelle Rodriguezová (Rýchlo a zbesilo), Ken Watanabe (Počiatok) a Andie MacDowellová (Štyri svadby a jeden pohreb).

Na tejto sérii článkov je zábavné, že sa okrem potenciálne talentovaných začiatočníkov venuje práveže aj polozabudnutým (až úplne zabudnutým) tváram a inak tomu nebude ani dnes.

............................................................................................................................

Terry Crews (*1968, USA) Človeka s jeho mega-kondičkou je ťažké nevšimnúť si a to nielen vďaka tomu, že momentálne s ním i v našich končinách beží v televíziách reklama na pánsky antiperspirant. Zrejme aj kebyže sa bije s Arnoldom Schwarzeneggerom v jeho vrcholnom predátorskom období, mal by Arnie čo robiť, aby vyhral (ale nakoniec by to samozrejme zvládol, predsa len je to Schwarzenegger). Pritom pohybovo nadaného 190-centimetrového Terrencea Alana Crewsa som ja osobne vždy vnímal skôr ako komediálneho herca z hrubozrnných vulgárnych kúskov (NIEKTO TO RÁD BLOND, SCARY MOVIE 5, FUŠERI ZO STRIEDAČKY, NORBIT). Zahral si však aj v hŕstke rodinnejších projektov (sitkom „Chrisa nemá nikto, DOSTAŇTE AGENTA SMARTA, STARSKY A HUTCH).

S jeho kondičkou bolo ale prakticky nemožné minúť akčný žáner (ZA MREŽAMI, ťažko postrehnuteľná rolička v TERMINATOR SALVATION). Doterajší žánrový vrchol dosiahol v troch dieloch série EXPENDABLES (recenzia prvého, druhého). Pritom pôvodne mal jeho rolu hrať Wesley Snipes, Stallone kamarát z čias DEMOLITION MANA (1993). Z toho ale nakoniec nič nebolo kvôli jeho daňovým podvodom, za ktoré putoval za mreže. Absurdnosť toho všetkého vyplávala na povrch v trojke. Počas jej nakrúcania bol už Snipes na slobode a zúčastnil sa nakrúcania. Keďže snímka zatiaľ nemala premiéru, nevie sa, ako to (ne)ovplyvní udalosti populárnej akčnej série. Je možné, že Crewsova postava zahynie a na jej miesto nastúpi práve „pôvodný“ Snipes. Sú to však všetko iba dohady. Terry občas hrá aj v niečom „normálnejšom“, ale vtedy ma príliš neoslovil napriek tomu, že ho vnímam skôr ako komika a ja si myslím, že komici sú zároveň výbornými dramatickými hercami. On je však zrejme výnimkou, pretože „vážne“ postavy mu nepristanú a pôsobí v nich nemiestne (kriminálky Davida Ayera TRAINING DAY, DRSNÉ ČASY a KRÁLI ULICE). Od roku 1990 je ženatým otcom piatich detí. A oblúkom späť na začiatok – so Schwarzeneggerom sa v skutočnosti pred kamerou už zrazil a to nielen v EXPENDABLES, kde však boli „kolegami“, ale v sci-fi ŠIESTY DEŇ, kde išli proti sebe. Keby sa raz robil remake PREDÁTORA a Terry by hral Dutcha Schaefera, vôbec by som sa nečudoval (a nebál výsledku). Najbližšie bude k videniu nielen v EXPENDABLES 3, ale tiež v ďalšom filme so Stalloneom (REACH ME) a v športovej dráme po boku Kevina Costnera DRAFT DAY.

............................................................................................................................

Anne Hecheová (*1969, USA) Jej obdobím bol záver 90-tych rokov, keď krehká blondína zaujala po boku slávnejších mužských partnerov, akými boli Tommy Lee Jones (SOPKA), Johnny Depp a Al Pacino (DONNIE BRASCO), Robert De Niro a Dustin Hoffman (PES LUMP) a Harrison Ford (6 DNÍ, 7 NOCÍ). Práve Ford sa jej zastal, keď ju producenti chceli pre-obsadiť po tom, čo sa dozvedeli, že je lesba. Dnes sú podobné problémy neuveriteľné, ale v roku 1998 na tom vnímanie homosexuality nebolo tak dobre, ako dnes, hoci samozrejme ešte aj dnes má jej tolerancia v konzervatívnych národoch obrovské medzery. Vtedy to ale bolo ešte horšie. Práve Indiana Jones sa ale suverénne postavil na stranu Hecheovej a tak zostala a výsledkom bol fajn letný hit Ivan Reitmana o Francúzskej Polynézii.

„Samostatne“ zaujala v solídnej vyvražďovačke Kevina Williamsona VIEM, ČO STE ROBILI MINULÉ LETO, kde na seba strhla pozornosť i na maličkom priestore ako jedna z možných podozrivých. Predčasný začiatok konca prišiel v roku 1998, keď síce mala v hre eticky zaujímavo vyhrotenú POPRAVU s Vinceom Vaughnom a Joaquinom Phoenixom, ale tiež obskúrny remake kultového PSYCHA. Hoci následne opätovne spolupracovala so slávnymi chlapmi (Denzel Washington – JOHN Q., Jeff Goldblum - DVOJNÍK), spravidla išlo o ich slabšie a horšie hodnotené tituly. Postupne jej pôvabnosť stratila na sile a Anne Celeste Hecheová sa vytratila do televíznych seriálov a videofilmov a k videniu v kvalitnej snímke bola už len minimálne. Naposledy o sebe aspoň troška dala vedieť v rokoch 2010 (FÍZLI ZO ZÁLOHY), 2011 (krimi s Woodym Harrelsonom RAMPART) a 2013 (béčkarský horor NOTHING LEFT TO FEAR). Istý čas tvorila pár s Ellen DeGeneresovou. Jej otec bol údajne utajený homosexuál. Brat sa zabil pri dopravnej nehode. V roku 2001 sa vydala. Manželstvo skončilo v roku 2009 a pochádza z neho jedno dieťa.

............................................................................................................................

Michelle Rodriguezová (*1978, USA) Potrebujete do filmu drsnú bitkárku s ostrými lakťami a ešte ostrejšími ústami, ktorá bez váhania naraz zmláti piatich chlapov a nemáte príliš veľký rozpočet? Siahnite po Rodriguezovej. Tá sa s tým skutočne príliš nezdržuje a svoj herecký imidž stavia na tom istom už od roku 2002, kedy mal premiéru RESIDENT EVIL. Napriek tomu, že v zombies snímke Paula W.S. Andersona zahynula, keďže sa jedná o hororový sci-fi žáner, rôznymi spôsobmi sa vrátila do päťky a to rovno do dvoj-úlohy. Rovnako z mŕtvych vstala aj v akčnej sérii RÝCHLO A ZBESILO, kde si zahrala lásku Vina Diesela. Objavila sa ešte v štvorke, kde zomrela. Zdalo sa, že je to logicky jej koniec v sérii, ale v záverečných titulkoch päťky sa ukázalo, že všetko je inak a tak sa do šestky vrátila s amnéziou a bude, už bez amnézie, aj v práve nakrúcanej sedmičke.

Určite s tým má u svojich fanúšikov úspech, mnohých ďalších divákov však určite nudí, lebo stereotypne a bez nápadu hrá stále rovnaké typy postáv. Plus mínus úplne rovnaká bola ako pilotka v AVATAROVI, policajtka v S.W.A.T. – JEDNOTKE RÝCHLEHO NASADENIA, vojačka vo SVETOVEJ INVÁZII, jednooká a nakoniec úplne bezoká vodkyňa mexického odboja v MACHETE a MACHETE ZABÍJA i v KRUTEJ RASE z produkcie Wesa Cravena, kde na pustom ostrove likvidovala psov, ktorí zabili jej kamarátov. Hosťovala v seriáli „Nezvestní“. Kladne prijatá bola dráma BOXERKA z roku 2000, ktorú môžeme s privretými očami hodnotiť ako jej debut a zároveň ako „ten“ film, ktorý ju preslávil. Bohužiaľ, odvtedy je pred filmovými kamerami, česť výnimkám, rovnaká.

............................................................................................................................

Ken Watanabe (*1959, Japonsko) Keď videl, že jeho ázijským kolegom príliš nevyšlo dostať sa do Hollywoodu cez akciu, skúsil to cez herecký talent - a darí sa mu. Za veľa vďačí Christopherovi Nolanovi, ktorý ho režíroval v BATMAN ZAČÍNA (falošný Ra´s Al Ghul s absurdnými fúzmi) a v POČIATKU. V INTERSTELLAR (2014) síce bude tento sympaťák chýbať, ale aspoň má dobrý čuch a dokáže sa včas vyhnúť na neúspech odsúdeným projektom (pôvodne mal hrať napr. v prepadáku 47 RONINOV).

Jeho prelomovou úlohou bol čestný samuraj po boku Toma Cruisea v POSLEDNOM SAMURAJOVI, za čo bol nominovaný na Zlatý glóbus a Oscara. Veľké príležitosti, ktoré využil do poslednej bodky, dostal vo vojnových LISTOCH Z IWO JIMY alebo v GEJŠI a nestratil sa ani v atmosférickom SHANGHAI. Zatiaľ posledný raz sme ho videli v medzinárodne obsadenej GODZILLE a ešte iba uvidíme v trileri Martina Scorseseho SILENCE.

............................................................................................................................

Andie MacDowellová (*1958, USA) Teraz ste sa možno zarazili. Zrejme ste si totiž na Andie spomenuli prvý raz po X rokoch a začínate pociťovať výčitky svedomia z toho, že vám nechýbala. Pritom ste ju kedysi mali radi. Kam sa stratila sebavedomá, spoľahlivá, obľúbená a pôvabná herečka s lišiackym úsmevom, veľkými očami, podrezaným jazykom a bohatými kučerami? Vari už vôbec nehrá?! Nuž... hrá, ale málo. To však nie je žiadna veľká zmena, pretože málo hrala aj v dobách najväčšej slávy. Pravdepodobne si ju pamätáte z ponurého TARZANA s Christopherom Lambertom (kde ju však dabovala Glenn Closeová...) a rovnako intenzívne a sympaticky žiarila prevažne v romantikách po boku Gérarda Depardieua (ZELENÁ KARTA), Jamesa Spadera (SEX, LŽI A VIDEO), Hugha Granta (ŠTYRI SVADBY A JEDEN POHREB – za tieto tri filmy bola nominovaná na Zlatý glóbus), Billa Murraya (NA HROMNICE O DEŇ VIAC), Johna Travoltu (MICHAEL) a Brucea Willisa (HUDSON HAWK) a na rozdiel od iných herečiek, ktoré vyhľadávali filmy po boku silných mužov, u Andie bolo jasné, že by na to mala aj bez nich. Len sa jej príliš nechcelo, prípadne jej nedôverovali producenti a tak vždy hrala druhé husle. Je to škoda, lebo bola niekde inde, ako Demi Mooreová, ktorá nikdy nebola kvalitnou herečkou a tak jej neostávalo nič iné, než hrať so slávnymi mužmi, inak by nemala šancu.

Koncom 90-tych rokov sa MacDowellovej obdobie začalo chýliť ku koncu, čo predznamenal dnes už zabudnutý babský western PIŠTOĽNÍČKY. Ešte si zahrala s Michaelom Keatonom v MULTIČLOVEKU a potom už klesala a odkvitala. Zahrala si v hŕstke drám, ale dosť skoro sa na ne zabudlo a to napriek tomu, že v dobe vzniku mali dobré kritiky (HRDINOVIA NÁŠHO DETSTVA, HARRISONOVE KVETY). Po roku 2000 prakticky nehrala v ničom, v čom by vyložene bodovala, ak nerátame televízne reklamy na krémy na tvár.

............................................................................................................................

Prvý diel.

Druhý diel.

Tretí diel.

Štvrtý diel.

Piaty diel.

Šiesty diel.

Siedmy diel.

Ôsmy diel.

Deviaty diel.

Desiaty diel.

Jedenásty diel.

Trinásty diel.

Štrnásty diel.

Pätnásty diel.

Šestnásty diel.

Sedemnásty diel.

Osemnásty diel.