Zomrel Harold Ramis [1944 - 2014]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Pondelok, 03 Marec 2014 03:00

Kto videl aspoň jedných Krotiteľov duchov, ťažko zabudol na Egona Spenglera.

O Krotiteľoch duchov 3 sa hovorilo tak dlho, až nakoniec nevznikli. Je pravdepodobné, že raz vzniknú. Oni, alebo remake. Isté je, že sa toho nedožil Harold Ramis – jedna z kľúčových osobností kultovej dvojice hororových komédií z 80-tych rokov.

Možno si poviete, aká kľúčová osobnosť, veď „len“ hral pre vec zapáleného okuliarnatého vedca Egona. Po prvé: v skutočnosti k snímkam aj napísal scenár. A po druhé: už „len“ hranie by bohato stačilo. S Billom Murrayom, Danom Aykroydom a Erniem Hudsonom totiž vytvoril ozaj podarených troch mušketierov, ktorí tiež v skutočnosti boli štyria.

Hoci si mnohí Ramisa pamätajú práve zo snímok slovenského rodáka Ivana Reitmana (prípadne vďaka roličke chápavého otca Setha Rogena v NABÚCHANEJ), Ramis mal vždy bližšie k práci za kamerou, než pred ňou.

Ako producent, režisér a scenárista, vytvoril tieto úspešné, ba až klasické, komédie: road movie PRÁZDNINY V AMERIKE (hovorí sa o remakeu), time travel NA HROMNICE O DEŇ VIAC, golfový CADDYSHACK (dvojke sa vyhol), AKO VAJCE VAJCU s viacerými úlohami pre Michaela Keatona, mafiánska paródia ANALYZUJ s De Nirom a Crystalom a poviedková ZMLUVA S DIABLOM s Brendanom Fraserom. V týchto tituloch často spolupracoval s vernými kamarátmi a obľúbenými kolegami, ako boli Murray, Rick Moranis, Chevy Chase či Andie MacDowellová.

Postupne ale jeho tvorba slabla. Dvojka ANALYZUJ vykazovala ukážkové poznávacie znamenia sequelu, robeného pre prachy. A komédia ROK JEDNA s Jackom Blackom bolo nevtipné zverstvo.

Sympaťák Harold Ramis patril medzi najvýraznejšie komediálne osobnosti Hollywoodu 80-tych rokov a sčasti 90-tych.

Tak čo. Už to máte rozmyslené? Majú duchovia občianske práva?