Kam sa podela štvorica z Dawsonovho sveta?
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 18 Júl 2013 04:00

Kam sa podeli Dawson, Joey, Jen a Pacey? Vráťme sa spolu do Capeside.

Keď v roku 1998 prišiel na televízne obrazovky americký tínedžerský seriál „Dawsonov svet“ (Dawson´s Creek), mal som 17 a bol som veľkým fanúšikom hororov, vrátane slasherov. Tie vtedy zažívali comeback, keď sa z odpudivých a hlúpych video-béčok dostali ako komerčne úspešné tituly späť do kín. Stalo sa tak predovšetkým vďaka trháku VRESKOT režiséra Wesa Cravena a scenáristu Kevina Williamsona. Takmer nízkorozpočtový film zarobil na celom svete viac ako 150 miliónov dolárov a stal sa silným pilierom pre krátku vlnu Novej éry vyvražďovačiek (v ktorej vznikol napr. bombastický VRESKOT 2, fantastický siedmy HALLOWEEN alebo nie zlé kusy ako FAKULTA a VIEM, ČO STE ROBILI MINULÉ LETO).

Za všetkými spomenutými ako scenárista alebo producent stál práve Williamson. Keď v roku 2000 Craven nakrúcal VRESKOT 3, už nemal čas napísať scenár, pretože bol pracovne vyťaženými svojimi dvoma televíznymi seriálmi – „Pustatinou“ pre tridsiatnikov (ktorá skončila po prvej sezóne) a práve dnešným „Dawsonovým svetom“ určeným pre násťročných.

„Dawsonov svet“ sa dočkal nadšeného prijatia zo strany cieľového publika. Stal sa preň tým, čím pre ich starších bratov a sestry kedysi bolo „Beverly Hills 902 10“. Len o čosi drsnejším a menej bezstarostným. Žiadne drahé autá, vily ani šialené problémy s tým, či začať brať antikoncepciu na jar alebo radšej na jeseň. Williamson sa nebál neoptimisticky ukázať svet chudobného prímorského mestečka. Smrť v rodine, problémy s alkoholom či drogami, manželská nevera (zaujímavé bolo, že Williamson rúcal klišé, takže napr. manželská nevera bola v seriáli doménou ženskou, nie mužskou) alebo sexuálny vzťah učiteľky a jej žiaka.

Bohužiaľ s pribúdajúcimi sériami (v rokoch 1998 – 2003 vzniklo takmer 130 častí) scenáre čoraz viac prestávali voňať originalitou a čoraz viac zapáchali klišé. Zrazu každý spal s každým a najväčším problém široko ďaleko bolo, na akú školu si dať prihlášku. Stalo sa z toho dedinské Beverly Hills. Napriek tomu to Williamson predsa len ako-tak (z posledných síl, ale predsa) dokopal do úspešného konca a skončil s relatívnou cťou. „Dawsonov svet“ patrí k jedným z mála seriálov, ktoré sú „poriadne“ ukončené a to rovno smrťou jednej z hlavných postáv.

Pozrime sa, ako napredovala (alebo skôr nenapredovala) kariéra jednotlivých hercov. Seriálové hviezdičky to vždy majú ťažké. Veľakrát ich úspech seriálu zničí a následne sa po nich zľahne zem resp. skončia na okraji diváckeho záujmu. Dodnes s tým bojujú napr. títo šiesti priatelia (a naopak, tieto dve rozvetvené rodinky to už dávno vzdali).

Podotýkam, že článok sa bude venovať len hlavnej štvorke. Ak by sa mal venovať každej výraznej postave, vyšplhalo by sa konečné číslo k dvadsiatke. Patrí sa ale symbolicky podotknúť, že časom do seriálu vpadol (neveľmi dobrý) pokus o nové dôležité postavy. Staré zostali, nikam neodišli. No pôvodná štvorica sa rozšírila napr. o súrodencov McPheeovcov v podaní Meredith Monroeovej a Kerra Smitha.

Seriál sa točí okolo trojice dospievajúcich kamarátov, ku ktorým následne pribúda štvrtý člen. Hlavou tímu je sebavedomý hororový fanúšik Dawson Leery (James Van Der Beek). Blonďavý jedináčik zbožňuje Stevena Spielberga a raz by sa rád stal slávnym a uznávaným režisérom. Hoci sa môže zdať, že má perfektný život, v skutočnosti naoko dokonalý vzťah jeho rodičov (John Wesley Shipp a Mary-Margaret Humesová) zaživa požerie nevera.

Dawsonovým najlepším kamarátom je smoliar Pacey Witter (Joshua Jackson), ktorý začína udržiavať sexuálny vzťah so svojou učiteľkou. V konečnom efekte mu na dobrej nálade nepridáva ani naštrbený vzťah so starším bratom (Dylan Neal), ktorý v meste robí policajta a Paceyho neustále podceňuje.

Tretím do partie je chudobná Joey Potterová (Katie Holmesová) žijúca mimo Capeside a to rovno na mieste, ku ktorému sa treba preveslovať na člne (!). Býva so svojou staršou sestrou Bessie (Nina Repetaová), lebo otec sedí za mrežami a mama zomrela.

Štvrtým z troch mušketierov sa čoskoro stane nováčik partie: sexuálne, alkoholovo a drogovo aktívna Jen Lindleyová (Michelle Williamsová). Rozmaznané mestské dievča prichádza na vidiek k babičke (Mary Beth Peilová) a k jej umierajúcemu manželovi. Ako teda dopadli jednotliví hereckí predstavitelia týchto rolí?

............................................................................................................................

James Van Der Beek (*1977) Bez debaty neúspešný. Hral aj pred „Dawsonovým svetom“, ale nebolo to nič slávne (ANGUS s Kathy Batesovou alebo ĽÚBIM ŤA, NEĽÚBIM ŤA s Judeom Lawom a Claire Danesovou). A nič slávne to nebolo ani po ňom. Síce sa objavil vo VARSITY BLUES s Jonom Voightom a Paulom Walkerom, ale u nás to išlo rovno na video. Rovnako tak TEXASKÍ RANGERI od Stevea Minera, ktorý okrem už spomenutého siedmeho HALLOWEENU režíroval „náhodou“ tiež „Dawsonov svet“. James sa síce objavil vo filme oscarového (za scenár k PULP FICTION – HISTORKÁM Z PODSVETIA) Rogera Avaryho, PRAVIDLÁ VÁŠNE ale boli vyložený prepadák. Dá sa tomuto povedať úspech? Asi nie. Dnes si na výplatu zarába hosťovaním v seriáloch, hraním v céčkarských televíznych snímkach (OKO NETVORA o gigantickej vraždiacej chobotnici), hlúpych televíznych katastrofických béčkach (SMRTONOSNÁ BÚRKA) a vo video-brakoch (horor ZAMORENIE). Do kina zablúdi už len ojedinele, aj to len formou cameo (paródia SCARY MOVIE). Úprimnú sústrasť, Dawson.

............................................................................................................................

Katie Holmesová (*1978) Aj keď ju mnohí neskôr nemali radi za jej bulvárne manželstvo (2006 – 2012) so scientológom Tomom Cruiseom, letmý pohľad do jej filmografie v skutočnosti vôbec nie je márny. Spolupracovala s menami ako Ang Lee, Sam Raimi, Kevin Williamson, Guillermo del Toro, Joel Schumacher, Curtis Hanson či Christopher Nolan a hranie po boku Colina Farrella, Michaela Douglasa, Foresta Whitakera, Michaela Cainea, Tobeyho Maguirea (s tým rovno dvakrát), Roberta Downeyho Jr. (s tým tiež), Cilliana Murphyho alebo Christiana Balea. Je pravda, že v BATMAN ZAČÍNA s ňou bol Nolan vraj taký nespokojný, že ju v dvojke radšej rovno pre-obsadil (povoľnejšou Maggie Gyllenhaalovou). Je pravda, že v posledných rokoch sa spred kamier vytratila a vracala sa pred ne len symbolicky (ako manželka Adama Sandlera v JACK A JILL), že jej účasť vo Williamsovom režijnom debute POMSTA nestála za reč a že za rozvod s Cruiseom a vysúdenie bohatého odškodného si zrejme tiež nezískala priveľkú lásku ľudí. No názvy filmov ako ĽADOVÁ BÚRKA, BATMAN ZAČÍNA alebo SKVELÍ CHLAPCI hovoria samé za seba. Nebola závislá len na veľkých hollywoodskych produkciách (viď. malá road movie s Patriciou Clarksonovou a Oliverom Plattom VEČERA S APRIL) a nebála sa urobiť zo seba sviňu (TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN) a vyzliecť sa (TAKMER DOKONALÝ ZLOČIN) a to až tak dobre, že sa vďaka tomu stala terčom paródie v POFAJČÍME, UVIDÍME („Videl som v TAKMER DOKONALOM ZLOČINE prsia Katie Holmesovej!“ – „Wow! A aké to bolo?“ – „Poznáš holokaust?“ – „Jasné.“ – „Tak presný opak.“ – „Wow!“). Odvrátenejšou stranou mince bolo, že občas bola skôr za nezaujímavú ozdobu (TELEFÓNNA BÚDKA). Hrala ako vo filme Joela Schumachera, teda muža, ktorý na X rokov zničil batmanskú ságu, tak vo filme Nolana, ktorý ju pre zmenu fenomenálne oživil (a to rovno v „skutočnom“ Batmanovi alias BATMAN ZAČÍNA). Zahrala si s Aaronom Eckhartom v melodráme ĎAKUJEME, ŽE FAJČÍTE, pričom Eckhart si neskôr v TEMNOM RYTIEROVI zahral muža randiaceho s Rachel Dawesovou (Dawesovou, nie Dawsonovou!) – postavou, ktorú hrala v BATMAN ZAČÍNA, ale v dvojke, TEMNOM RYTIEROVI, bola, ako som už spomenul, pre-obsadená. Aby toho nebolo málo, Katie hrala aj s Michaelom Keatonom – prvým filmovým hercom stvárňujúcim Batmana (konkrétne v LÁSKE NA STRÁŽENIE). Dobré, čo? Ťažko povedať, akým smerom sa bude v budúcnosti uberať. Ak by sa opäť začala sústrediť na herectvo, za určitých okolností (dobrý scenár a režisér) by to nemusel byť zlý nápad. Nedávny čudný „rodinný“ fantasy light horor z del Torovej produkcie NEBOJTE SA TMY nebol žiadnym zázrakom, no presvedčivo v ňom zahrala dobrú macochu. Tak uvidíme...

............................................................................................................................

Joshua Jackson (*1978) Ťarbák, trubiroh a moták Pacey to nemal v živote ľahké, no za mnohé zlé si mohol sám. Kanaďan Joshua hral už ako malý (tulenia melodráma ANDRE). Následne si ho ako tínedžera Kevin Williamson odskúšal v roličke jedného zo študentov filmovej univerzity vo VRESKOTE 2 a následne mu dal jednu zo štyroch hlavných rolí v „Dawsonovom svete“. Chvíľku to vyzeralo na úspešného herca – všimol si ho Bryan Singer v adaptácii novely Stephena Kinga NADANÝ ŽIAK a hral v relatívne úspešných tínedžerských trileroch TEMNÁ LEGENDA, VEĽMI NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI, LEBKY a KLEBETY (z produkcie Joela Schumachera) po boku svojich rovesníkov, ktorým v tej dobe tiež bola predpovedaná úspešná budúcnosť hollywoodskych hviezd (James Marsden, Paul Walker, Rebecca Gayheartová, Brad Renfro, Sarah Michelle Gellarová, Ryan Phillipe). V roku 2001 síce mal na konte hit Stevena Soderbergha OCEAN´S ELEVEN: DANNYHO JEDENÁSTKA, no len sa v ňom mihol (v kartovom úvode). Jeden z posledných filmov s Joshuom, ktorý sa dostal do našich kín, bol mizerný americký remake ázijského hororu CLONA o foto-duchovi. Aj v našich končinách je známy mysteriózny seriál z dielne J.J. Abramsa „Fringe“, ktorý sa nakrúca od r. 2008. Naopak, jeho ďalšie stretnutie s Williamsonom (vlkolačie PREKLIATIE) dopadlo katastrofálne. Žiadne veľké svetlo na konci tunela vidieť nie je. Ale ktovie. Možno raz...

............................................................................................................................

Michelle Williamsová (*1980) Vždy som mal pocit, že bola v čase vysielania „Dawsonovho sveta“ vnímaná/hodnotená najnegatívnejšieho z celej štvorky. Zrejme na tom má vplyv aj jej pomerne nesympatická rola. S odstupom času je ale zrejmé, že kvalitatívnym hereckým víťazom celého seriálu je práve ona. Kým Holmesová sa topí v bulváre a Joshua s Jamesom sú radi aspoň za čoraz zúfalejšie televízne céčka, Michelle bola už tri razy nominovaná na Oscara. Konkrétne za SKROTENÚ HORU, BLUE VALENTINE a MÔJ TÝŽDEŇ S MARILYN (v ktorom si zahrala Marilyn Monroeovú). Za dané filmy bola zároveň nominovaná na Zlatý glóbus, pričom za posledne menovaný titul ho získala. Rozhodne nie zlé na bývalú televíznu hviezdičku! Dobrý dojem vyvolala aj ako partnerka austrálskeho herca Heatha Ledgera, s ktorým mala jedno dieťa. Vzťah bol však komplikovaný a nakoniec sa rozišli. Avšak bez toho, aby cítili potrebu ukájať sa v bulvárnych novinách (s Heathom sa stretla aj pred kamerou, konkrétne v snímkach SKROTENÁ HORA, kde hrala jeho utrápenú manželku Almu a v PARTIČKE B.D. o Bobovi Dylanovi). Aj po rozchode zostali (i kvôli dieťaťu) priateľmi. Vzťah definitívne ukončila (v roku 2008) až nečakaná Heathova smrť počas nakrúcania TEMNÉHO RYTIERA. Michelle skutočne spočiatku nepôsobila ako nádejná herečka. Už jej začiatky boli „typické“ pre vopred odpísanú „hérečku“, keďže sa jednalo o neveľmi prepracované postavy v hororoch typu MUTANT (mladá mimozemšťanka následne vyrastúca do Natashi Henstridgeovej) a HALLOWEEN: H20 (frajerka Josha Hartnetta). Tie časy sú už ale zrejme definitívne preč. Dnes tu máme kvalitnú mladú herečku, ktorá sa nebojí výziev. Hoci hrá po boku slávnych kolegov (Leonardo DiCaprio – PREKLIATY OSTROV), nestráca sa v ich tieni a dokáže si sebavedome odohrať to svoje. Jedným z jej zatiaľ posledných filmov bola fantasy Sama Raimiho CESTA DO KRAJINY OZ.

............................................................................................................................