Zomrel Ray Harryhausen [1920 - 2013]
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 10 Máj 2013 04:00

Zomrel jeden z najlepších výrobcov filmových monštier Ray Harryhausen.

Bez toho, že to malo znieť kruto, musím napísať, že ak Raya Harryhausena (* 29. 6. 1920) niektorí diváci nepoznajú, je to preto, že bol dinosaurus. Iným jeho meno možno niečo hovorí, ale sú prekvapení, že ešte žil. Ale je to tak, zomrel 7. mája 2013 vo veku 92 rokov. Dodnes ho majú za vzor mnohí trikári a vyjadrujú sa o ňom ako o svojom veľkom vzore. Jeho meno je kult, čo potvrdila aj pixarovčina MONSTERS, A.S. (2001), kde je po ňom pomenovaná reštaurácia. Meno Ray Harryhausen pre amerických trikárov znamená to, čo pre našinca Karel Zeman (CESTA DO PRAVEKU).

Preslávil sa výrobou trikov ešte v dobách, keď sa museli robiť ručne, napr. metódou stop-motion. Laicky by sa dalo povedať, že Harryhausen ručne vyrobil miniatúru trojmetrovej obludy a aby v hotovom filme vyvolal dojem jej pohybu, nakrúcalo sa tak, že ňou medzi jednotlivými zábermi vždy o nepostrehnuteľný milimeter pohol; následne, keď sa všetky zábery spojili, vznikol dojem, že sa príšera hýbe. Hoci ešte aj dnes sa nájdu tvorcovia, ktorí kráčajú rovnakou cestou, je to už len preto, že z nudy experimentujú (plastelínový WALLACE & GROMIT: PREKLIATIE KRÁLIKOLAKA alebo bábková MŔTVA NEVESTA TIMA BURTONA/oba 2005).

Rayove monštrá boli krásne a hrôzostrašné zároveň. Medzi jeho najznámejšie snímky patria kusy SINDIBÁDOVE DOBRODRUŽSTVÁ (1958), JÁSON A ARGONAUTI (1963), ZLATÁ SINDIBÁDOVA CESTA (1973) a SINDIBÁD A TIGRIE OČI (1977). Tieto filmy nestáli na známych hercoch, ale na jeho trikoch (česť výnimkám - Rachel Weiszová v ONE MILLION YEARS B.C./1966). Podieľal sa i na kingkongovskom MIGHTY JOE YOUNG z roku 1949 (v remakeu GORILA JOE z roku 1998 mal cameo). Často nachádzal inšpiráciu v „spriaznených“ a „spriatelených“ knižných dielach legendárnych spisovateľov, ako boli Jules Verne (TAJOMNÝ OSTROV/1961) a Jonathan Swift (TRI SVETY GULLIVERA/1960). Aj názvy ďalších jeho diel hovoria za všetko (20 MILIÓNOV MÍĽ OD ZEME/1957).

Dnes pre mnohých predstavujú úsmevný prežitok, ktorý bol dávno prekonaný. Jeho tvorba každopádne tvorila míľnik vo výrobe filmových efektov. Jedným z jeho najslávnejších projektov sa stal SÚBOJ TITANOV z roku 1981 (ktorý sa neskôr dočkal remakeu a sequelu). Stvoril v ňom širokú paletu netvorov a mýtických oblúd. Na filmoch, pre ktoré tvoril monštrá, sa často podieľal aj ako producent a autor námetov.

SÚBOJ TITANOV je jeho najznámejší a zároveň posledný film. Ako tvorca vizuálnych efektov a producent doňho išiel naplno. V tom čase si už postupne slovo brali počítačové efekty (2001: VESMÍRNA ODYSEA, HVIEZDNE VOJNY) a napr. v rovnakom roku očarilo divákov niečo dovtedy nevídané – veľkolepé trikové dobrodružstvo Stevena Spielberga a Georgea Lucasa INDIANA JONES A DOBYVATELIA STRATENEJ ARCHY.

Orientoval sa predovšetkým na neškodné až detské fantasy a naivné a dnes dejovo zostarnuté sci-fi ako PRVÍ MUŽI NA MESIACI podľa H.G. Wellsa (1964) alebo ÚDOLIE GWANGI (1969). Tento typ filmov ale začal vychádzať z módy. Boli nahradené neporovnateľne krvavejšími záležitosťami (TERMINÁTOR, BARBAR CONAN).