Írsky bastard
Biografie
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 12 Apríl 2013 04:00

Biografia hollywoodskeho herca írskeho pôvodu Colina Farrella (TÁBOR TIGROV, MINORITY REPORT, MIAMI VICE).

O čo strmšie vyletel, o to bol pád nečakanejší. Alebo očakávanejší? Colin Farrell (*31. 5. 1976 v Dubline) je ale tvrdý Ír, ktorý sa nemieni vzdať.

Dobre si pamätám, keď sa vo filmových časopisoch písalo o jeho strmo stúpajúcej hviezde. Mohol sa písať rok 2001, možno 2002. Pritom v tej dobe nemal na konte nič zaujímavé, nieto ešte komerčne úspešné! V seriáloch a v televíznych filmoch hral len od polovice 90-tych rokov 20. storočia a rozhodne to nebolo nič slávne (prinajlepšom zopár zaslúžene prehliadnutých projektov, na ktorých spolupracoval s Timom Rothom a Kevinom Spaceym – ten prvý ho režíroval vo VOJNOVEJ ZÓNE, s druhým hral v RAFINOVANOM ZLODEJOVI).

Jeho zlomovým filmom bol TÁBOR TIGROV. Videlo ho síce málo divákov – zato správnych. Slová o jeho charizme sa rýchlo rozniesli naprieč celým filmovým svetom. Príbeh o neprispôsobivom búrlivákovi vo vojenskom tábore sa s rovesníkmi pripravujúcom na vojnu vo Vietname, vznikol za pár dolárov a dní. Bol plný špiny, blata a Joela Schumachera, ktorý vydestiloval to najlepšie nielen zo seba, ale aj z vtedy ešte neznámeho írskeho mladíka, ktorý napriek nízkemu veku (24 rokov) pôsobil suverénne.

Okamžite s ním začali spolupracovať Spielberg, Cruise a Pacino. V sci-fi MINORITY REPORT išiel ako neústupčivý vyšetrovateľ po hlavnom hrdinovi a s Pacinom si užil prekombinovanú špionáž FARMA alias TEST. V ňom urobil tri veci, ktoré sa mu neskôr stali povestnými: dostal do postele najlepšiu babu (v tomto prípade Bridget Moynahanovú), strhol divácku pozornosť z hlavnej/veľkej hviezdy na seba... a nenechal sebou jebať. Životom, filmami a miliónmi na konte unavený Pacino sa o takmer 40 rokov mladšieho Colina snažil pošliapať, proti novej krvi ale nemal šancu. Zaujímavé je, že Colinov sympatický policajt v MINORITY REPORT nakoniec dopadne podobne, ako policajt Kevina Spaceyho v L.A.- UTAJENÝCH SKUTOČNOSTIACH. Náhoda?

Už v začiatkoch svojej rozbiehajúcej kariéry sa ale Colin neuvážene upísal mdlým projektom. A to mu, bohužiaľ, tiež zostalo. Viď. nevydarený western AMERICKÍ ŠTVANCI, kde stvárnil Jesseho Jamesa. Hoci v tom čase na konte nemal prakticky nič extra zaujímavé, už vtedy mu odklepli dvojmiliónový honorár. Snímka vznikla v roku 2001, kedy sa oženil s neznámou britskou herečkou Ameliou Warnerovou (QUILLS – PEROM MARKÍZA DE SADE). Ešte toho roku sa rozviedli.

Žiara neopozeranej írskej drsnosti bola silnejšia, ako slabé scenáre. Navyše sa v rýchlom tempe od návštevy tigrieho tábora opäť stretol so Schumacherom, keď za približne rovnako mizerný čas a peniaz strieskali minimalistickú TELEFÓNNU BÚDKU. V hitchcockovsky ladenom trileri Colinovi kohútie sebavedomie z hlavy rýchlo zrazil tajomný hlas v telefóne (Kiefer Sutherland). Ten film bol taký dobrý, že vôbec neprekážalo, keď Colinov hrdina nestihol dostať do postele Katie Holmesovú.

Schumacher mu do tretice ponúkol spoluprácu na dráme KTO CHYTÁ DRAKA s Cate Blanchettovou, ale jednalo sa už len o cameo. K štvrtej spolupráci dodnes nedošlo, čo je vzhľadom na Schumacherove posledné filmy asi dobre.

V roku 2002 Colin preberá rolu po v poslednej chvíli odstúpiacom Edwardovi Nortonovi a s Bruceom Willisom odchádza do Čiech nakrútiť vojnovo-súdnu zajateckú HARTOVU VOJNU. V nej hrá idealisticky naivného vojaka. Hoci je film zaujímavejší historkami o tom, koľko barov Farrell pri nakrúcaní vymietol, v skutočnosti nie je až taký hrozný ani samotný film. Farrell je dokonca taký dobrý, že ani Willis, sucho hrajúci suchú postavu, nemal šancu. Colin zasa raz prebil podstatne slávnejšiu a bohatšiu (ale zároveň unavenejšiu) hollywoodsku legendu.

Farrell svoju čoraz renomovanejšiu povesť (paradoxne napriek čoraz početnejším priemerným filmom) potvrdil sériou zdatných hitov, v ktorých dostal silné postavy, ktorými okrem iného mohol preukázať solídnu kondičku (od detstva bol otcom futbalistom vedený k športu): plešatého potetovaného šialenca vraždiaceho arašidmi v komikse DAREDEVIL po boku obrovského Kingpina alias Michaela Clarkea Duncana a uveriteľne nepodplatiteľného člena S.W.A.T. – JEDNOTKY RÝCHLEHO NASADENIA (video-dvojke sa úspešne vyhol). Že odchodom do USA nestratil sám seba, dokázal návratom domov do Írska, kde s hercom Colmom Meaneym pomohol svojím už slávnym menom k vzniku dlhé roky sa do produkcie márne plaziacej gangsterky INTERMISSION. Tu hneď v úvode rozbil ústa zamestnankyni banky, čo je ďalší jeho poznávací znak: sláva mu dodala odvahu a namiesto toho, aby prijímal vznešené, cnostné a skautské postavy, neváha hrať zasratých hazlov.

Spolupráca s Angelinou Jolieovou a Valom Kilmerom (obaja mu hrali rodičov!) na historickom epose Olivera Stonea ALEXANDER VEĽKÝ, kde odvážne nahodil blonďavú parochňu a bisexualitu, však všeobecne neoslovila. Síce okamžite prijal ponuku uznávaného Terrencea Malicka, no historická dráma o objavení Ameriky NOVÝ SVET prebehne kinami bez záujmu, ako má Malick vo zvyku. Pritom je to látka, v ktorej Farrell bez zadýchania prehral nesympatického Christiana Balea. Dostal vďačnú rolu problémového kapitána, ako jediného z kolonizátorov snažiaceho sa pochopiť prírodne založenú dušu pôvodných indiánskych obyvateľov Ameriky.

Bohužiaľ, producentom začínalo byť čoraz jasnejšie, že hoci má Farrell charizmu a mladí diváci prevažne mužského pohlavia ho majú radi (dievčatá sa ho skôr boja), sám v titulnej úlohe drahý film neutiahne. Nie snáď, že by odvtedy nemal žiadne hlavné úlohy. Ale atmosférická kriminálka MIAMI VICE stála skôr na slávnej seriálovej predlohe, než na zohranej dvojke Farrell & Jamie Foxx.

Múdrym návratom sa preňho stala čierna komédia s Írom Brendanom Gleesonom V BRUGGÁCH, kde stvárnil nájomného vraha s výčitkami svedomia uprostred charizmatického mesta tak dobre, že si odniesol Zlatý glóbus. Prospela mu aj rolička slávnejšieho bývalého parťáka zapadnutého country speváka (Jeff Bridges) v CRAZY HEART. Napriek tomu, že sa obe postavy nerozišli práve v najlepšom, Colinov Tommy Sweet nezabudol ani na to dobré, čo spolu kedysi zažili a starému vlkovi pomohol. Dokonca si Jeffa vážil natoľko, že mu neprebral babu (Maggie Gyllenhaalová). Bola to dobrá podporná rola.

O hercovom zasa stúpajúcom renomé dosť vypovedalo i rozhodnutie Terryho Gilliama rolu počas nakrúcania snímky IMAGINARIUM DR. PARNASSA zosnulého Heatha Ledgera pre-obsadiť. Nielen Judeom Lawom a Johnnym Deppom, ale aj Farrellom (správne, jednu postavu hrali štyria). Takisto spolupráca s Petrom Weirom (avšak v prekvapivo nudnom ÚTEKU ZO SIBÍRI... treba ale dodať, že v ňom spolu s Edom Harrisom patril ako „krvilačný potetovaný Rus uprednostniaci ruskú dušu pred americkou slobodou“ k tomu lepšiemu) nemôže byť hodnotená ako krok dozadu.

Londýnska light gangsterka KŠEFT ZA VŠETKY PRACHY (režijný debut uznávaného scenáristu píšuceho napr. pre Ridleyho Scotta) však nevyšla tak, ako sa očakávalo od zápletky, pripomínajúcej remake OSOBNÉHO STRÁŽCU (a od Keiry Knightleyovej, s ktorou navyše ani nemal poriadnu posteľovú scénu!).

Keď ale v úvode zabráni prepadu dievčaťa na nočnej ulici dvom drsným vagabundom len tým, že na nich zapískal a škaredo zazrel, divák z neho cíti rešpekt. Colin si za relatívne krátky čas, čo je na svete a vo filmoch, veľa zažil, veľa premiloval, veľa prepil, veľa popadal, veľa dobrých ponúk mu nakoniec nebolo zverených (agent 007 v CASINO ROYALE) a veľakrát sa zasa postavil. Hoci tržby (a sem-tam i kvality) jeho filmov neboli vždy vynikajúce, vo filmoch postupne dostal Rosario Dawsonovú, Jareda Leta, Li Gongovú, Clémence Poésyovú, Salmu Hayekovú, Kate Beckinsaleovú či Jessicu Bielovú. Nie zlé.

Bohužiaľ, za jeho posledný poriadny úspech môžeme pokladať V BRUGGÁCH... a to bolo v roku 2008! Odvtedy boli jeho najúspešnejším filmom ŠÉFOVIA NA ZABITIE. Tí ale v skutočnosti vôbec neboli jeho. Hrdinami bola trojica zamestnancov, ktorí sa rozhodnú zabiť svojich šéfov. Colin si zahral jedného z nich – otrasného nindža chrapúňa s nechutným príčeskom. Farrell opäť potvrdil, že si vie zo svojho imidžu urobiť srandu. Film mal dobrú tržbu, ťažko to však vyhodnotiť ako priamo Colinov úspech, keďže si s ním v snímke zahrali ešte Kevin Spacey a Jamie Foxx (so všetkými v minulosti už spolupracoval), ale tiež Donald Sutherland (ktorý hral jeho otca) či Jennifer Anistonová.

Nanešťastie, remake upírskej hororovej komédie HRÔZOSTRAŠNÁ NOC dopadol zle. Napriek neveľkému rozpočtu okolo 30 miliónov dolárov prepadol a k nám išiel rovno na video. Hoci sa zdalo, že svojím nasledujúcim filmom, remakeom kultovej Schwarzeneggerovej sci-fi TOTAL RECAL, nemá herec šancu šliapnuť vedľa, nakoniec sa z ambicióznej vysokorozpočtovej sci-fi vykľula jedna z najvýraznejších zbytočností roka 2012.

Nedobre dopadla vlastne celá séria snímok, v ktorých hral od roku 2007. KASANDRIN SEN (v ktorom hral s Ewanom McGregorom a Tomom Wilkinsonom v réžii Woodyho Allena!) u nás sníval rovno na DVD, OČI VOJNY juhoslovanského režiséra Danisa Tanoviča (ktoré zároveň Colin produkoval, inak sa ale iným filmárskym aktivitám vyhýba a zostáva „len“ čisto hercom) detto. ONDINE (kde hral s morskou pannou) sa síce dostalo do našich kín, ale prešumelo nimi rýchlejšie, ako letná dovolenka. To sa dá povedať aj o SPÝTAJ SA PRACHU so Salmou Hayekovou a ČESTI A SLÁVE s Edwardom Nortonom. Zaujímavé ale je, že na týchto zabudnutých filmoch spolupracoval s nezabudnutými režisérmi ako Neil Jordan alebo Robert Towne (známy skôr ako renomovaný scenárista). Možno to bolo pre Colina dôležitejšie, ako samotné scenáre, ktoré v prípade spolupráce s takýmito uznávanými filmármi pokladal za vedľajšie.

Naposledy sme ho videli v kinách v SIEDMYCH PSYCHOPATOCH (jeho druhé stretnutie s Martinom McDonaghom, režisérom V BRUGGÁCH) a v trileri DEAD MAN DOWN po boku Noomi Rapaceovej. Najbližšie by sme ho mali zahliadnuť po boku Toma Hanksa v SAVING MR. BANKS Johna Lee Hancocka.

Colin Farrell na to išiel fakt rýchlo. Preslávil sa v roku 2000 TÁBOROM TIGROV a už v roku 2004 dostal 10-miliónový honorár za ALEXANDRA VEĽKÉHO. Medzitým však jeho hviezdna aura prestala divákov do kín lákať „automaticky“ a skôr, než sa do kina vyberú, chcú vedieť, o čom a aký daný film vôbec bude. A ak má byť zlý, priemerný alebo len neveľmi zaujímavý, meno FARRELL im už automaticky nestačí. Ani producenti nevedia, ako presne s Colinom narábať a čo si o ňom myslieť. Nie je to klasický dievčenský idol. Prvé roky sa rôzne dievčatá po rôznych kútoch sveta snažili Colina obdivovať, milovať a byť hysterické – hystéria mu ale nesvedčí, je mu dosť smiešna a čoskoro to pochopili ak dievčatá a pubertiačky... a začali sa ho báť.

Takisto sa nedá povedať, že by z neho boli na konári zrelé ženy. Na to vyžaruje možno až priveľa samčej energie. A to ak ich aj niektoré z nich podvedome priťahuje, máloktorá z nich je ochotná priznať to. Tak sa tvária, že radšej majú radi zajačikov (Cillian Murphy, Ryan Reynolds), sympaťákov (Johnny Depp, Zachary Quinto) či tatkov (Gary Oldman, Liam Neeson). Colin jednoducho nie je typ, ktorý sa dá nejako extra milovať. Nezapadá do vzorca. Môžete ho „len“ rešpektovať a mať radi za dobré filmy. Myslím, že ho v začiatkoch kariéry otravovalo, že sa namiesto jeho filmov riešil jeho vzhľad. Teraz, keď bude mať 37 rokov, to už snáď všetci pochopili a začnú ho rešpektovať ako herca. Alebo aj nie. Kým iní sa najskôr stanú hercami a až potom hviezdami, Colin sa najskôr stal hviezdou. Teraz musí dokázať, že je aj hercom.