Murko
Animované svety
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 08 Júl 2011 11:32

Trailer na spin-off obľúbenej chlpatej postavičky zo série SHREK.

Spin-off je „vlastný“ film, ktorý dostala obľúbená podporná postava z úspešného filmu (napr. Mačacia žena z BATMAN SA VRACIA).

Séria SHREK vykazuje ukážkovú „linku kvality“. Výnimočný prvý diel (100%?) sa dočkal menej originálneho, zato stále zábavného pokračovania (80%?). Tretí diel bol však takou nočnou morou (40%), že mdlý štvrtý diel (40%) bol vlastne darom z nebies. Aspoň nebolel. Iba uspával, nudil a bol nezáživný.

Nesympatický nebol len film, ale i samotný párik ústredných hrdinov (Shrek & Fiona), čo je u hlavných postáv malér.

Na klesajúcej kvalite však mali rovnakou mierou podiel i producenti bez vízie, bezmocní režiséri a nevtipní scenáristi, ktorí sa topili v pop-kultúrnych odkazoch namiesto vymýšľania niečoho vlastného.

A to som radšej nespomenul mdlé „sviatočné“ televízne kraťase typu SHREKOVE PRVÉ VIANOCE.

V trojke a štvorke boli otravné už aj podporné postavičky, ktoré v prvých dvoch dieloch bodovali. Predovšetkým Oslík s hlasom Eddieho Murphyho. O otravných slepých myšiach nehovoriac.

Bola tu však hviezda, ktorá sa, na rozdiel od nich, AŽ TAK divákom nesprotivila.

Práve na nej sa producenti rozhodli stavať i po tom, čo séria SHREK, dúfajme, štvrtým dobrodružstvom skončila.

Kocúr v čižmách na scénu nastúpil v dvojke a zachraňoval, čo sa dalo. Parádnym klobúkom, rozkošnými čižmami, kordom a sexuálnym cica-mica prízvukom Antonia Banderasa.

Pomohlo mu, že (na rozdiel od Oslíka) nemal veľký priestor v trojke a štvorke (kde pribral). Diváci ním teda neboli otrávení a nečudo, keď sa práve na ňom produkcia rozhodla postaviť „niečo ako SHREKA, ale nebude to SHREK“.

Kocúra aj v jeho vlastnom celovečernom filme nadabuje Banderas, sexi cicu Salma Hayeková (pamätáte, ako im to šliapalo v roku 1995 v DESPERADE?) a Vajce na vandrovke (!) čoraz populárnejší Zach Galifianakis (VO ŠTVORICI PO OPICI 1 – 2).

Obavy vyvoláva meno režiséra (Chris Miller režíroval SHREKA TRETIEHO), ale prekvapením je meno v produkcii. Guillermo del Toro toho za posledné roky veľa nenakrútil, zato produkuje ako diabol a toto bude (po KUNG FU PANDE 2) jeho ďalšia „nečakaná“ produkcia.