Rýchlo a zbesilo 5 [6O %]
Akčný film
Napísal Ivan Kučera   
Štvrtok, 26 Máj 2011 06:13

Recenzia na akčný heist movie RÝCHLO A ZBESILO 5.

Pri poslednom záťahu Vina Diesela, Paula Walkera a Jordany Brewsterovej zomrelo v Rio de Janeiro niekoľko strážcov zákona.

Situáciu okamžite prichádza riešiť (pomstiť) drsný agent Dwayne „The Rock“ Johnson (KRÁČAJÚCA SKALA, VITAJTE V DŽUNGLI) s vyzbrojeným tímom v autách ako tanky. Keď FBI niekoho hľadá, zavolá jemu.

„Nedalo sa to vyriešiť inak? Toto všetko len kvôli dvom hľadaným chlapom?“ pýta sa ho na brazílskom nočnom letisku v horúcej krajine ho vítajúci policajt, sledujúc rachot, s akým sa komando vyvalilo z lietadla.

„Nedalo,“ cedí medzi tvrdé zuby holohlavý bradatý The Rock. „Jeden z nich je bývalý policajt, dlhé roky pracoval v utajení. Druhý už dva razy zdrhol z basy. NEDALO sa to vyriešiť inak. Budem od vás potrebovať dve veci. Prvá: tlmočníka. Napríklad tamtú policajtku.“

„Tamtú? Prečo práve tamtú?“

„Má pekný úsmev.“

„A tá druhá vec?“

Dwayne Johnson nasadí najkmennejší pohľad, aký ho naučil ring. „Nejebte sa mi do cesty.“

Séria RÝCHLO A ZBESILO to má v mojich očiach ťažké. Na prvý diel z roku 2001 som zašiel do kina a pamätám si, že v tom čase som uvažoval nad hodnotením 80% (nakoniec z toho bolo 60%). Scenár bol strašný. Niečo také sa nedalo pozerať už ani vo „Vražednom pobreží“. Ale veľa tomu dalo sympatické obsadenie (v čele s búchačom Dieselom) a čo sa týkalo automobilových scén, boli lepšie, ako v konkurenčných (a drahších) 60 SEKUNDÁCH s Cageom.

Druhý diel (už len s Walkerom) som si nechaj ujsť, detto tretí (už bez Walkera, zato so záverečným Vinovým cameo) a pozrel som si až štvrtý, do ktorého sa vrátila pôvodná partia z „jednotky“, teda Walker, Diesel, Brewsterová a Michelle Rodriguezová (počkajte si na záverečné titulky päťky, budete zaskočení).

Bohužiaľ, ani návrat starých známych (do štvorky) nedokázal zakryť tradične riedky scenár, plný banálnych postáv, tuctových dialógov, nezaujímavých klišé a nudných akčných scén, mimo sľubného prológu s cisternou. Povedzme 40%. Atmosférický kraťas v réžii Vina Diesela LOS BANDOLEROS bol len vatou.

Následne som si dohnal resty a pozrel si dvojku (strašná... 20%) a „japonskú“ trojku (40%). Tá ma nečakane pozitívne prekvapila. Nie snáď, že by mala dobrý scenár – ten od tejto série nepožadujú zrejme už ani producenti. Nečakane ma ale prekvapila zaujímavá japonská atmosféra a pôsobivý mladý herec Sung Kang ako sympatický Han.

Na piaty diel som sa nijako mimoriadne netešil a to ani keď som sa dozvedel, že Dieselovi po krku pôjde The Rock. Toto stretnutie by sa dalo prirovnať k stretnutiu Schwarzenegger/Stallone, ktoré sa dlhé roky očakávalo, ale nakoniec neprišlo (pošuchovanie v THE EXPENDABLES začínalo a končilo slovným útokom).

RÝCHLO A ZBESILO 5 trvá skoro dve hodiny a scenár je približne rovnako zlý, ako v predchádzajúcich častiach. Dialógy až nečakane tupé, hláškam sa smiali len postavy a „horúca“ výprava ma práve dvakrát nespotila. Automobilové naháňačky tradične slabé, čo je na sériu, údajne stojacu na autách, bizarné. Keď sa niekto začal biť alebo strieľať z brokovnice, bolo to lepšie, ale stále priemerná akcia, kde škrípu pneumatiky, občas niekto umrie a tehotné prerážajú vlastným telom plechové strechy, čo nerobím ani ja a to ani nie som gravidný. Film ma síce občas zaskočil drsnejšou scénou/slovom, aké som nečakal od „filmu pre mladých“. Ale rozhodne to nie je žiadny Tarantino ani Deodato.

Prečo teda až 60%?

Hoci mám od Diesela radšej žoviálnejšie postavy (DOKÁŽTE MI VINU) a nie zamračené kamene bez zmyslu pre humor, je taký dobrý herec, až ma mrzí, že jeho najslávnejšou postavou je táto.

Séria dostala v tomto filme asi prvého zlosyna, ktorý aspoň symbolicky budí rešpekt (spomínate na mafiána z DESPERADA?).

Tentokrát sa autá zatlačili do úzadia a dopredu vystúpil skôr „zlodejský“ (tzv. heist movie) fígeľ. Netvrdím preboha, že by scenár bol na Zlatý glóbus. Ale napríklad finálne „prekvapenie s trezorom“ bolo podobne milým nečakaným zvratom, ako finálna „S.W.A.T.“ pasáž z DANNYHO JEDENÁSTKY.

Už to nie je one man šou. Do popredia vybehol tím. Jednotliví členovia sa navzájom dopĺňajú tak solídne, že som si väčšinou ani nespomínal na to, ako ma mnohí z nich štvali/nudili v minulých dieloch.

Za najlepšiu postavu série pokladám Hana, ktorý je aj tu a na rozdiel od štvorky nie iba na minútu.

Hoci je akcia sterilná, jedna scéna mi pripomenula podobnú pasáž z JASNÉHO NEBEZPEČENSTVA, čo je síce zlý film, ale táto scéna je v ňom spracovaná pôsobivo. Je v nej naakumulovaná bezmocnosť špičkovo ozbrojených Američanov v drahých autách, musiacich si priznať (v cudzej krajine), že proti beštiálnej sile miestneho dobre zorganizovaného spoločenstva nemajú šancu.

I keď sú postavy, dialógy a vzťahy naivné, asi tri razy som bol dojatý (a nebolo to len v scéne, kedy istá postava istej postave povie „Idem do toho s tebou“, čo zrejme rozplače mnohých akčných fanúšikov, lebo na niečo také čakali VEĽMI dlho).

Diesel verzus The Rock. Je to super napriek tomu, že to s ich „nenávistným nepriateľstvom“ dopadne presne tak, ako som čakal (ZAČIATOK SPOILERU na začiatku sa pobijú, ale na konci si uvedomia, že nie sú až takí zlí, ako si o sebe navzájom mysleli, ale i tak sa budú ďalej prenasledovať, minimálne v šiestej časti KONIEC SPOILERU).

Vin a Dwayne sa poučili z dua Stallone/Arnold a rozhodli sa nečakať na svoj spoločný film (podobne, ako Stallone a Arnold, i oni sú momentálne pokladaní za vrchol svojej akčnej generácie) tak dlho, až sa zmôžu len na štuchanie dialógovými ramenami v kostole. Minimálne v jednej scéne si totálne nakladajú a The Rock je Dieselovi (ktorý film produkoval) takým silným súperom, že všadeprítomné drogové kartely oproti nemu zrazu pôsobia pomerne rodinne. Vlastne by ma neprekvapilo, ak by dostal vlastný spin-off.

Fast Five, USA 2011, cca 130 minút

Réžia: Justin Lin. Scenár: Chris Morgan. Hudba: Brian Tyler. Kamera: Stephen F. Windon. Hrajú: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewsterová, Dwayne „The Rock“ Johnson, Tyrese Gibson, Elsa Patakyová, Ludacris, Joaquim de Almeida, Matt Schulze, Sung Kang a ďalší