Rýchlo a zbesilo 5
Akčný film
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 31 December 2010 08:07

Trailer na RÝCHLO A ZBESILO 5 (FAST FIVE) s Vinom Dieselom a The Rockom.

Všetko začalo v roku 2001, keď Rob Cohen nakrútil automobilový hit RÝCHLO A ZBESILO. Napravil ním reputáciu autových trilerov po Bruckheimerovom fiasku 60 SEKÚND Z ROKU 2000 a Vin Diesel v ňom potvrdil svoj záujem stať sa novým Schwarzeneggerom. Jeho renomé bolo v tom čase také vysoké, že si mohol dovoliť poslať producentov s ponukou na dvojku preč a ešte sa pri tom usmievať.

Producenti oficiálny scenár dvojky (ktorý rátal s návratom jeho rebela bez príčiny Dominica Torettoa) zavreli do trezoru, rozkázali napísať nový (už len s Paulom Walkerom, ktorý v origináli stvárnil strážcu zákona, infiltrujúceho sa do Dominicovho gangu) a do RÝCHLO A ZBESILO 2 (2003) do zápornej úlohy narýchlo nahovorili Dieselovho kamaráta z ČIERNOČIERNEJ TMY, Colea Hausera. Film zarobil veľké peniaze a v roku 2006 vznikla trojka (s podtitulom TOKIJSKÁ JAZDA). Už bez Walkera, zato s príjemným záverečným cameo samotného Vina. Ten videl, že jeho bombastická kariéra v skutočnosti ide od prepadáku k prepadáku (jeho jediným poriadnym hitom za posledné roky bol CUMLIKÁTOR...) a zrazu mu séria RÝCHLO A ZBESILO zavoňala. Nečudo, že sa v roku 2009 s Walkerom, Michelle Rodriguezovou a Jordanou Brewsterovou vrátil do štvorky (RÝCHLI A ZBESILÍ) a rovno k nej nakrútil krátkometrážny atmosférický neakčný prequel LOS BANDOLEROS.

Štvrtý diel bol hit a tak sa začalo hovoriť o päťke a dokonca o šestke; obe časti sa mali nakrútiť na jeden záťah, čo je v Hollywoode relatívne bežná vec napr. kvôli ušetreniu rozpočtu.

Nakoniec sa od šestky upustilo s tým, že „naplno“ sa pôjde len do piatej časti a „potom sa uvidí“. Vzhľadom na herecké obsadenie päťky je ale už teraz takmer isté, že fanúšikovia zasa vyrazia do kín. V päťke sa totiž okrem osvedčeného dua Diesel/Walker (+ Jordana Brewsterová) objaví aj Dwayne „The Rock“ Johnson, ktorý bol svojho času tiež pokladaný za nástupcu Arnolda Schwarzeneggera (KRÁČAJÚCA SKALA, DOOM). Ten si zahrá bradatého (!) šéfa drsnej policajnej jednotky, ktorá v Brazílii prenasleduje Diesela s Walkerom. Štvorka totiž končila Dominicovým odsúdením na trest odňatia slobody na viac, ako 20 rokov, ale (hoci sme to priamo nevideli) jeho priatelia ho z väzenského autobusu vyslobodili a sami sa tak stali štvancami (vrátane Japonca Hana alias herca Sung Kanga z TOKIJSKEJ JAZDY). Práve po nich vyrazí The Rockovo komando, vyzerá to na to, že sa pod režijnou taktovkou Justina Lina (robil už tretí a štvrtý diel) schyľuje k podobnému súboju, aký sa 30 rokov zbytočne čakal od dvojky Stallone/Schwarzenegger (cameo v THE EXPENDABLES sa neráta).

Recenzia filmu RÝCHLO A ZBESILO 5.