Votrelcov cyklus
Agresívne UFO
Napísal Ivan Kučera   
Piatok, 13 Apríl 2012 04:00

Čo všetko sa nachádza medzi votreleckým vajíčkom a dospelým jedincom?

Článok obsahuje spoliery.

Všetko začína vajcom. Je vysoké cca pol metra a vyzerá ako slepačie, akurát s kožovitým povrchom. Vajce podľa všetkého nemá „dobu spotreby“; inými slovami - dokáže existovať možno desaťročia, možno storočia, možno tisícročia. Oficiálne sa k tomu v sérii nikdy nikto nevyjadril a ak niektorí tvrdia, že áno, klamú.

Vo vajci sa nachádza chobotnicový tvor, zvaný facehugger. Akonáhle zaregistruje v blízkosti vajca formu života (človeka, zvieraťa), vajce sa otvorí a facehugger danej forme života skočí na hlavu. Následne sa chvostom omotá okolo hrdla budúceho hostiteľa a prisaje sa mu k ústnej dutine. Do úst mu zasunie trubicu, ktorou mu do tela nakladie hostiteľa, tzv. embryo (ktoré sa v tele hostiteľa vyvíja na novú votreleckú formu, tzv. chestbuster, ale nepredbiehajme).

Hostiteľ po prisatí facehuggera upadá do kómy. Facehugger sa z jeho tváre nedá odstrániť; akonáhle sa o to niekto pokúsi, podvedome stiahne chvost, čím hostiteľa škrtí. Zároveň má namiesto krvi kyselinu, nepomáha teda ani fyzické poškodenie jeho tela – kyselina samozrejme môže hostiteľa zabiť.

Embryo sa v hostiteľovi vyvinie na chestbustera. Po bližšie nešpecifikovanej dobe sa vyderie von z hostiteľa najbližšou možnou cestou – cez kosť, ktorú prerazí. Touto činnosťou fyzicky zdevastuje životu dôležité vnútorné orgány hostiteľa, čím vznikajú behom niekoľkých sekúnd zranenia, nezlučiteľné so životom a hostiteľ umiera. Ešte dodám, že facehugger po tom, čo do hostiteľa nakladie chestbustera, automaticky odumiera, odpadáva od hostiteľa a ten sa prebúdza. Niekoľko minút po zobudení dostáva záchvat, počas ktorého sa mu z hrudného koša vyderie chestbuster. Chestbuster je malá zubatá potvora, pohybujúca sa pomerne rýchlo, aby mohla včas utiecť do bezpečia. V tejto bezmocnej životnej fáze je totiž budúci jedinec Votrelca vysoko zraniteľný (má síce kyselinu, ale to je asi tak všetko). Preto sa musí bezpodmienečne ukryť čo najrýchlejšie na pokojné miesto, kde vyrastie do dospelého štádia.

Doba, ktorú chestbuster trávi v tele hostiteľa, je nezrozumiteľná. Nedá sa určiť, aký čas ubehol vo VOTRELCOVI od Kaneovho „oplodnenia“ hostiteľom po „pôrod“. Boli to desiatky minút? Hodiny? Dni? Priamo vo filme sa o tom ani na sekundu nikto s nikým nerozpráva a nie je k dispozícii ani žiadny údaj napr. pohľad na hodiny alebo na monitor počítača, ktorý by dalm odpoveď na túto otázku. Ak niekto tvrdí, že tento časový údaj v sérii aspoň raz zaznel, klame.

Čas tohto procesu nie je rozpitvaný ani v dvojke, ani v trojke a koniec koncov ani v štvorke: zo žiadneho zo štyroch dielov (žiadne z dvoch „AvP“, kde sa Votrelci zrážali s Predátormi, by som nebral do úvahy, lebo sa v nich s votreleckou mytológiou narába pomerne voľne) sa nedá jasne vydedukovať, aká doba uplynie od nakladenia embrya po narodenie chestbustera.

Nie je zrejmý ani čas, ktorý ubehne od narodenia chestbustera po jeho vyrastenie na dospelého jedinca. Tento časový úsek nebol v sérii nikdy oficiálne preberaný, predpokladajú sa ale hodiny resp. „zarážajúco krátky čas“. Nedá sa s určitosťou povedať, či od smrti Kanea a následného hľadania chestbustera (a nájdenie obrovského jedinca, ktorý okamžite likviduje Bretta) ubehli desiatky minút, dve hodiny alebo jeden deň... dva dni by to ale byť nemali. Skôr sa bavíme o hodinách.

V pokoji a bezpečí zalezený chestbuster vyrastie do viac, ako dvojmetrovej výšky. Prípadne dva a pol. Stane sa z neho dospelý jedinec Votrelca. Má kyselinu namiesto krvi, čo je dokonalý spôsob obrany. Ak by ste to naňho chceli vyskúšať mačetou alebo strelnou zbraňou, všade naokolo sa rozprskne kyselina a pravdepodobne vás zasiahne. Samozrejme netreba zdôrazňovať, že ak na Votrelca natrafíte vo vesmírnej lodi (votrelecké univerzum sa spravidla odohráva vo vesmírnych lodiach) a úspešne by ste ho trafili, kyselina vám môže rozožrať loď a potom dobrú noc. Ďalej sú tu vysúvacie čeľuste, ktorými obeti Votrelec rozbíja lebku. Nemožno zabúdať ani na silný chvost, ktorý môže slúžiť v prípade útoku na udieranie/lámanie kostí/omračovanie.

To sú skoro všetky štádia Votrelca. Treba ale upozorniť, že výsledný vzhľad dospelého jedinca sa líši na základe toho, akého mal hostiteľa. Toto začalo byť naplno jasné síce až v trojke, na strane druhej sa to zdá byť pomerne logické a zrejme by proti tomu nemali nič ani tvorcovia prvého (a najlepšieho) dielu série. D.N.A. je totiž zaujímavá vec. I keď trocha nenápadná: niektorí diváci nevidia žiadny rozdiel medzi príšerami z jednotlivých dielov. V skutočnosti drobné rozdiely existujú. Votrelec čiastočne preberá najzákladnejšie rysy a vlastnosti hostiteľa. Takže kým v prvých dvoch dieloch bol výrazne humanoidný, v trojke prešiel pomerne výraznou zmenou – vyzeral o čosi inak a odlišnejšie sa pohyboval (rýchlejšie a po štyroch). Hostiteľom tohto jedinca totiž bol pes (v pôvodnej predstave hovädzí dobytok...).

Otázne potom je, ako vlastne vyzerá „ozajstný“ Votrelec. Možno sme ho totiž v skutočnosti nikdy ani jeden jediný raz nevideli resp., ak to vezmeme mierne filozoficky, „ozajstný“ Votrelec ani neexistuje. Vždy sa totiž vyvinie z hostiteľa – či už človeka, psa alebo kravy. Takže preberá jeho D.N.A. a čiastočne jeho vzhľad. VŽDY totiž musí byť nejaký hostiteľ. Bez toho to nejde.

Je pomerne zaujímavá predstava, ako asi vyzerá Votrelec, ktorého hostiteľom bol slon (alebo krokodíl).

Nech už Votrelec pochádza z akejkoľvek D.N.A., spravidla vyhľadáva priestory, ktoré sú temné, vlhké, dusné, horúce a odrezané od okolitého ruchu. Obľubuje úzke priestory, tunely, šachty. Bojí sa ohňa. Celkovo je vymyslený veľmi inteligentne, logicky, vierohodne a realisticky, s dôrazom na detaily (napr. chvost môže používať ako zbraň, zároveň ale i na udržanie lepšej rovnováhy – viď. chvost u klokanov).

Hostiteľom nemôže byť robot, pretože nemá žiadne vnútorné orgány. Facehugger k správnemu (resp. vôbec nejakému) vývinu ale vnútorné orgány hostiteľa samozrejme potrebuje, pretože sa v jeho tele vyvíja i na základe jeho vnútorných biologických procesov (napr. mu „kradne“ živiny z tráviacej sústavy). Robotov Votrelci vnímajú ako pohyblivý stroj. „Oplodniť“ ho embryom by bolo asi rovnako zmysluplné, ako oplodniť kameň.

Čím sa Votrelci živia? Čo konzumujú? Toto nebolo v sérii nikdy vysvetlené. Votrelci v nej zabili desiatky ľudí, no neexistuje žiadny priamy dôkaz o tom, že by čo i len jedného človeka skonzumovali. Zabíjajú predovšetkým kvôli ochrane teritória, kvôli sebaobrane alebo človeka unesú pre facehuggera.

Rovnako záhadná, ako „životnosť“ vajca, je životnosť Votrelca. Môže v prípade nečinnosti napr. zaspať „medvedím zimným“ spánkom na 20 alebo 158 rokov? Kde bol Votrelec, ktorý zabil Space Jockeya v prvej časti? Stále žil, len bol potichu zakuklený v troskách lode? Alebo bol dávno mŕtvy?

Na jedno štádium sme ale pozabudli. V prvej časti sa neobjavilo a preto bolo otázne, kde sa vzali stovky/tisíce vajec, ktoré objavil Kane.

Odpoveď na túto otázku dal až James Cameron v dvojke. Otázkou je, či urobil dobre. Na jednej strane na to išiel šikovne. Na druhej... univerzum stratilo fascinujúce tajomstvo a z filozofie sa stala obyčajná ríša zvierat, ktorá sa inšpirovala spoločenstvami včiel a mravcov.

Ktovie, ako sa k jeho nápadu, vytvoriť tzv. Kráľovnú, stavia sám Ridley Scott. Niektoré zdroje uvádzajú, že sa mu jeho myšlienka páčila, iné presný opak – vraj Kráľovná bol veľmi zlý nápad, votrelecké univerzum o nej vôbec nie je, vôbec sa doňho nehodí a treba ju ignorovať a začať odznova. Tak či tak, Kráľovná do série patrí (objavila sa aj v štvorke, vrátane nového druhu, a svojím spôsobom vystupovala nepriamo aj v trojke, keďže ju nosila Ripleyová pod srdcom). Votrelci nemajú pohlavia. Rozmnožujú sa rovnako, ako včely – prostredníctvom kráľovnej, ktorá kladie vajcia/larvy. Z nich sa následne liahnu asexuálne jedince, ktoré vykonávajú viacero funkcií (stráženie hniezda, obrana vajec, zháňanie hostiteľov). Kráľovná je cca 5-metrové monštrum, určené len na kladenie vajec. V prípade ohrozenia je schopná účinne sa brániť – čo pri jej výške a hmotnosti nie je žiadna sranda. Už obyčajný Votrelec je smrteľne nebezpečný a ona meria o niekoľko metrov viac, váži o niekoľko stoviek kíl viac, všetko má podstatne väčšie (zuby, chvost, pazúry na horných končatinách) a samozrejme by sme v nej našli o pekných zopár litrov kyseliny viac.

Kráľovná je v prípade núdze (napr. ak je nútená utiecť z „mraveniska“/hniezda) schopná odtrhnúť si vak, v ktorom má vajcia a taktiež trubicu, ktorou ich kladie na svet. To ju robí podstatne rýchlejšiu.

Votrelci Kráľovnú perfektne chránia, pretože sa jedná o mozog celého spoločenstva. Bez neho sa pravdepodobne rozpadne. Keď ale Ridley Scott Cameronov nápad s Kráľovnou nemá rád, ako potom on vysvetľuje pôvod vajec? Úplne šialene. Dokonca tak šialene, že to nakoniec z filmu radšej vystrihol a vrátil to doňho až o niekoľko desaťročí neskôr (pri príležitosti uvedenia režisérskeho strihu na DVD trh).

V tejto šokujúcej (ale pritom absurdnej a nelogickej) scéne Ripleyová počas úteku do záchranného korábu v temnej miestnosti nájde desivé Votrelcovo hniezdo so zvyškami Bretta a so zakukleným polomŕtvym Dallasom, ktorého upáli, lebo... lebo sa samovoľne MENÍ NA VAJCE!!!!!

Ešte raz: Dallas sa mení na votrelecké vajce!!!

Iná verzia tvrdí, že sa na vajce zmenil len Brett (z detailného záberu je jasne vidieť, že je to už skôr vajce, než ľudská bytosť) a Dallas mal slúžiť ako hostiteľ pre facehuggera.

Takto naivne vysvetlený pôvod vajec sa vôbec nehodil k biologicky reálnemu štýlu, ktorý Scott nasadil v celom filme. Je však diskutabilné, ako sa k tejto scéne stavať. Môžeme argumentovať, že Scott si ju nakrútil pre radosť, pričom ale dobre vedel, že ju nepoužije. Pokiaľ by s ňou ale vyložene nesúhlasil a odmietal by ju (s tým, že sa do univerza filmu nehodí)... ťažko by ju zaraďoval do režisérskej verzie...

Nič viac, ako Kráľovná, neexistuje. Jean-Pierre Jeunet sa v štvorke pokúsil do hry uviesť jej nový prototyp – zmutovala s ľudskou D.N.A., zabila „skutočnú“ Kráľovnú... a bola poriadne nevydarená. Nefungovalo to. Niekedy je na škodu veci, ak sa to s experimentmi preháňa.